Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

10 sierpnia 2022

Farmy fotowoltaiczne w gminie. Pięć już jest, kilkanaście na papierze

fot. pixabay

fot. pixabay

W całej Polsce jak grzyby po deszczu powstają farmy fotowoltaiczne#. Jak korzystają na tym samorządy? Dla nich to przede wszystkim dodatkowe wpływy z podatku od nieruchomości.

Na farmach fotowoltaicznych – oprócz ich właścicieli – zarabiają w pierwszej kolejności ci, którzy sprzedają lub dzierżawią grunty pod ich budowę. W Polsce za ich dzierżawę na ten cel można otrzymać nawet 15 tys. zł rocznie za hektar. Na wpływy – z podatku od nieruchomości od farm fotowoltaicznych – mogą liczyć samorządy.

Od takich elektrowni podatek od nieruchomości nalicza się podwójnie: od gruntów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i od budowli. W dodatku orzecznictwo w ich przypadku jest takie, że podatek od gruntu powinno naliczać się za całą działkę, na której usytuowana jest farma, a nie tylko za tę jej część, którą pokrywają panele.

Problem jednak w tym, że do budowli nie zalicza się – przynajmniej w Polsce – samych paneli fotowoltaicznych, czyli najdroższej części elektrowni słonecznej, ale jedynie słupy, na których te panele są posadowione oraz transformatory czy położone w ziemi kable energetyczne. Te elementy stanowią nie więcej niż 15-20 % wartości całej elektrowni.

Sprawdziliśmy, ile farm fotowoltaicznych funkcjonuje na terenie gminy Szubin. Bogumił Wesołowski, pracownik zespołu ds. planowania przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Szubinie informuje, że obecnie na terenie gminy jest 5 takich farm. Są zlokalizowane w Kołaczkowie, Wolwarku, Szkocji, Szubinie i Szubinie Wsi. To jednak nie wszystko, bo kolejne farmy fotowoltaiczne będą dopiero powstawać. – Na dzień 5 lipca 2022 w Urzędzie Miejskim w Szubinie prowadzi się 8 postępowań dotyczących wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w obszarze farm fotowoltaicznych – mówi Wesołowski. Ponadto w minionym roku wydano 16 decyzji lokalizacyjnych na ten cel, a w roku bieżącym – 3. Istniejące już farmy fotowoltaiczne zajmują powierzchnię około 18 ha.

Jakie więc wpływy z podatku od nieruchomości od farm fotowoltaicznych uzyskała gmina w 2021 roku i jakie są szacowane wpływy na rok 2022?

Okazuje się, że nie są one zbyt spektakularne. W 2021 roku na konto gminy za grunty i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – farmy fotowoltaiczne wyniosły 69 tys. 710 zł. W tym roku wpływy mają być większe. Szacuje się, że będzie to 142 tys. 825 zł.

Oceń artykuł: 2 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    Ja, w dniu 10-08-2022 11:38:57 napisał:

    Jedno zasadnicze pytanie jak się popsuje fotowoltaika gdzie znajduje się utylizacja gdzie można to składować . Proszę o odpowiedź.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa magazynów
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)