Dziś mamy 10 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

21 marca 2023

Dzisiaj pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Czas pożegnać zimę

fot. freepik

fot. freepik

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Potrwa ona do# 21 czerwca, czyli pierwszego dnia lata.

Wczoraj z kolei nastała wiosna astronomiczna, która potrwa do momentu przesilenia letniego. Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dzień staje się dłuższy, a noc krótsza.

Początek kalendarzowej wiosny nieodzownie związany jest z Dniem Wagarowicza, obchodzonym przez uczniów. Z uwagi na planowane ucieczki z lekcji, 21 marca w niektórych szkołach odbywają się specjalne, atrakcyjne zajęcia, które mają za zadanie zatrzymać uczniów tego w szkołach. Z witaniem wiosny związany jest zwyczaj palenia i topienia Marzanny. Wrzucenie kukły do wody miało symbolizować oficjalne pożegnanie zimy. Kiedyś obrzęd ten był w Polsce bardzo popularny. Niekiedy brały w nim udział całe wsie czy szkoły. Dzisiaj w większości przedszkoli i szkół odchodzi się już od tego zwyczaju. Nie brakuje jednak też placówek, czy sołectw, które są wierne tej starej tradycji.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Fotokalendarze A3
35PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)