Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2023

Dzień bez Opakowań Foliowych. "Wynalazek" przynosi szkody środowisku

fot. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

fot. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

W latach 60-tych minionego stulecia zrewolucjonizowały sposób pakowania, a współcześnie ten „wynalazek” przynosi ogromne szkody# zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu. W Dniu bez Opakowań Foliowych zastanawiamy się, czym zastąpić wciąż popularne opakowania z tworzyw sztucznych?

Dostrzeżenie przez ludzi negatywnych skutków użytkowania opakowań z tworzyw sztucznych, wpłynęło na ustanowienie Dnia bez Opakowań Foliowych. Doroczne obchody, 23 stycznia, zachęcają do zaprzestania wykorzystywanych na co dzień na całym świecie plastikowych produktów.

Rozkład torebek foliowych trwa od kilkudziesięciu do kilkaset lat, wyprodukowanie zużywa ropę naftową, a do przetworzenia trafia tylko niewielki ich procent. Jest jednak wiele sposobów na ograniczenie liczby wykorzystywanych opakowań z tworzyw sztucznych. Dodatkowo możemy twórczo wykorzystać opakowania, które użytkowaliśmy.

A oto kilka podpowiedzi zamienników foliowych jednorazówek i innych materiałów z tworzyw sztucznych:
• Otręby pszenne
Z otrąb pszennych wytwarzane są jednorazowe talerze i sztućce, które w ciągu 30 dni ulegają pełnej biodegradacji
• Papier
Można z niego wytwarzać m.in. pudełka, naczynia, opakowania, torby na zakupy. Papier jest biodegradowalny i podlega recyklingowi
• Drewno
Materiał ekologiczny, pochodzenia naturalnego, podlegający recyklingowi, zdrowy, o wszechstronnym zastosowaniu.
• Szkło
Powstaje z naturalnych materiałów (piasek, soda kalcynowana i wapień). Może być poddawane recyklingowi wiele razy. Jest bezpieczne dla żywności i napojów.
• Konopie
Z materiałów kompozytowych na bazie konopi przemysłowych wytwarza się m.in. głośniki, obudowy instrumentów muzycznych, wyposażenia łodzi, desek rozdzielczych i bagażników w autach.
• Bambus
Jest lekki, wytrzymały, ekologiczny. Można z niego wytwarzać wszystko to, co z plastiku, i.in. słomki, patyczki do uszu, sztućce, szczoteczki do zębów, miski, kubki.

Pamiętajmy, że opakowania foliowe to nie tylko reklamówki. Katalog plastików jest o wiele bardziej rozbudowany, są to między innymi:

-sztućce,
-talerze,
-słomki,
-mieszadełka,
-patyczki kosmetyczne,
-patyczki do balonów,
-pojemniki na żywność,
-kubki do napojów.

Unijne przepisy uchwalone w 2019 r. mają systematycznie ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Unia Europejska specjalnym rozporządzeniem o redukcji opakowań plastikowych już obecnie zakazała stosowania jednorazowych opakowań. Także w Polsce systematycznie są wycofywane opakowania z plastiku.

Jednak niezależnie od prawodawstwa, powinniśmy wdrażać dobre praktyki ograniczające zużycie plastiku. Tym samym przysłużymy się przyrodzie, a także własnemu zdrowiu.

Materiał: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Ja , w dniu 23-01-2023 10:17:05 napisał:

  W Polsce używało się opakowanie do produktów żywnościowych papieru.Byl żakaz foli do produktów żywnościowych.Folie przywieziono z zachodu teraz wywozić folię na zachód.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Rozum, w dniu 23-01-2023 13:30:39 napisał:

  Pandemia obnażyła hipokryzję "walki z plastikiem" Odpady popandemiczne zalały świat.Zniweczono cały trud oczyszczania planety.Nie wspominam o tym co znajduje się w mogiłach cmentarnych,bo to kolejna bomba z opóźnionym zapłonem z którą zmagać będą się pokolenia.Pandemia koronawirusa przyczyniła się do degradacji środowiska w większym stopniu niż nam się wydawało.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Tragedia na Morzu Białym, w dniu 24-01-2023 12:06:54 napisał:

  Chcę przypomnieć, że gdy wprowadzano na rynek tzw. foliówki, to one były reklamowane jako ekologiczne, bo wielorazowe i można było łatwo je w kieszeni zmieścić i użyć wiele razy. Teraz zmieniono propagande i wcisną znowu nam coś niby ekologicznego, a za kilka lat znowu zmiana. Bo przez torby papierowe wycina się lasy i przez to mamy globalne ocieplenie. Tak samo z dekadę temu silniki diesla były reklamowane jako eko i w ogóle, a teraz to są te "najgorsze". Grają z nami jak z głupkami ale tak w sumie jest skoro większa ilość społeczeństwa w ciągu roku nie przeczyta ani jednej książki.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Kalendarz jednodzielny
26,00PLN
Budowa hal
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)