Dziś mamy 17 maja 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

04 maja 2022

Drugi tydzień praktyki morskiej. Uczniowie ZSŻŚ w Nakle na statku

fot. ZSŻŚ – M.G.T.

fot. ZSŻŚ – M.G.T.

Klasa 3 TZ od 19.04.2022 do 15.05.2022 odbywa praktykę morską na# statku Nawigator XXI należącego do Uniwersytetu Morskiego w Szczecinie.
25.04.2022 na burcie statku pojawiła się długo oczekiwana informacja o wieczornym wyjściu w morze. Wypłynęliśmy o godzinie 21:00, około 1:30 mijaliśmy Świnoujście a następnie obraliśmy kurs na Kołobrzeg.
 
Środa zaskoczyła nas ćwiczebnym alarmem „opuścić statek”. Ubrani w kombinezony i kamizelki ratunkowe skakaliśmy z trapu do morza aby dopłynąć do szalupy ratunkowej a następnie wrócić do statku i wdrapać się po siatce abordażowej na pokład. Wieczorem odpoczywaliśmy oglądając piękny zachód słońca.
 
Około godziny 13:00 w czwartek wyruszyliśmy w dalszy rejs – kierunek Bornholm. O 15:00 tego samego dnia zabrzmiał alarm ćwiczebny „przeszukanie statku” pod kątem posiadania substancji niedozwolonych. Przy okazji sprawdzono czystość kajut praktykantów i okazało się, że mieszkańcy kabin 130 i 132 są, delikatnie rzecz ujmując, na bakier z porządkiem. Decyzją bosmana, przy najbliższym postoju statku w porcie nie będą mogli zejść na ląd.
 
Popołudnie, wieczór i noc były tłem oddawania przez uczniów pokłonów Neptunowi i błagania go o spokój na morzu. Wielu praktykantów tak się oddała tym obrządkom, że do rana nie byli w stanie podnieść się z kolan a wachta sprzątająca łazienki miała tej nocy pełne ręce roboty.
 
Czwartek przywitał nas wspaniałą pogodą, najwyraźniej bóg mórz i oceanów ugiął się pod naporem tak intensywnych modłów i ułagodził fale. Niestety o godz. 13:00 znów zabrzmiał alarm ćwiczebny – tym razem na statku znaleziono plamę oleju. Kolejny dzień to, tym razem prawdziwy, alarm pożarowy! Ktoś zostawił na gorącej kuchence patelnię z tłuszczem. Zadymienie było tak duże, że włączyły się czujniki dymu. Było wesoło ale chyba tylko nam, bo kucharz i kapitan nie byli zbyt szczęśliwi.
 
Sobota w Szczecinie to tzw. dzień gospodarczy dla wszystkich, którzy nie byli na wachtach. Ok. 20:00 obserwowaliśmy odbywające się na Wałach Chrobrego zaręczyny pary motocyklistów.
Ahoj!
 
Materiał: ZSŻŚ – M.G.T.
Autor nie wyraża zgody na komentarze.
 
Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.

(czytaj więcej)