Dziś mamy 22 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

18 marca 2023

Dotacja na wymianę źródeł ciepła. Nabór do końca maja

fot. archiwum

fot. archiwum

Ustalono zasady ubiegania się o dotację na wymianę źródeł ciepła w gminie Mrocza. #Warto wziąć udział w tym naborze, ponieważ kończy się czas na obowiązkową wymianę pieca w województwie kujawsko-pomorskim.

Od kilku lat, gmina Mrocza corocznie oferuje z budżetu kilkadziesiąt tysięcy złotych dotacji dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła. Ostatnio radni Rady Miejskiej w Mroczy przyjęli uchwałę z zasadami ubiegania się o dofinansowanie na ten rok. Można otrzymać 2 tys. zł dotacji, a z gminnego budżetu na ten rok przeznaczono łączną kwotę 30 tys. zł, czyli na dofinansowania dla 15 mieszkańców. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele, współwłaściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości posiadający budynek jednorodzinny lub wielorodzinny. Dofinansowanie będzie obejmowało wymianę źródeł ciepła na nowe kotły na paliwa stałe, gazowe, olejowe, elektryczne i pompy ciepła. Nowe urządzenia muszą spełniać normy unijne oraz zawarte w uchwale antysmogowej przyjętej dla naszego województwa. Dotacji nie można otrzymać na nowe źródła ciepła montowane po raz pierwszy w nowo wybudowanych budynkach, ani na przenośne źródła ciepła czy kominki. Mieszkaniec, który złoży wniosek o dofinansowanie od gminy może także korzystać z innych dofinansowań np. z rządowego programu Czyste Powietrze. Po zebraniu wniosków przez mieszkańców i ich weryfikacji przez komisję, zostanie zorganizowane publiczne losowanie, w czasie którego zostaną wybrani mieszkańcy którzy otrzymają dofinansowanie oraz opracowana zostanie lista rezerwowa. Wniosek do dofinansowanie znajduje się w biuletynie informacji publicznej gminy Mrocza. Mieszkańcy mają czas na jego złożenie do końca maja.

Czasu jest coraz mniej

Warto się pośpieszyć i skorzystać z oferty gminy jak i np. rządowego programu Czyste Powietrze. Kończy się bowiem czas na wymianę źródeł ciepła, który zaplanowany został w przyjętej w 2021 roku. Zgodnie z jej zapisami, od 1 stycznia 2024 roku w województwie będzie obowiązywał zakaz używania kotłów tzw. bezklasowych, a od 1 stycznia 2028 zakazem będą objęte kotły na paliwo stałe klasy 3 i 4. – Wymiana pieca starego typu jest obowiązkowa, za niedopełnienie tego obowiązku przewidziane są kary – przypomina Urząd Gminy w Mroczy.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (2)

  Xp312, w dniu 18-03-2023 23:58:13 napisał:

  Wszystko ładnie i pięknie napisane ale gorzej będzie z realizacją. Znając życie za chwile termin zostanie przesunięty bo nie wierzę ze zostanie dotrzymany. Ciekawe jak sobie poradzą budynki gdzie opalaniem zajmuje się Gmina. Trudno powiedzieć co tam jest spalane ale jakby zainstalować tam czujniki dymu to skali by zabrakło.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Mieszkaniec , w dniu 19-03-2023 09:33:46 napisał:

  A będzie wypłacane tak jak mój dodatek na prąd za ogrzewanie domu pompą ciepła ? A pierwsze zdania będą się zaczynać słowami ze względu na brak środków hahahah. I serio za 2tys zł z gminy i za ok 8tys z czyste powietrze chcecie zmusić ludzi do wymiany starego pieca na np pompę gdzie wartość samej pompy to 20/30tys. I żeby nie było jestem jak najbardziej za ekologią, za czystymi źródłami ogrzewania za foto itd ale realia są inne - większość ludzi ponprostu na to nie będzie stać!!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mieszkaniec, w dniu 19-03-2023 14:58:02 napisał:

  Mając domek jednorodzinny trzeba wiele kasy włożyć teraz jeszcze to,pytam się skąd brać?Po drugie nieroby i darmozjady całe życie żyją w komunalnych i się śmieją.Mają wszystko za free do tego mieszkaniówka i balangi bo każdych zasiłkach.Gmina za nich płaci i z naszych podatków im założą bo tak trzeba.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  sdh, w dniu 19-03-2023 17:54:34 napisał:

  Czy jak mam już pompę ciepła i dostałem dofinansowanie z programu czyste powietrze oraz mam panele i otrzymałem dofinansowanie z mój prąd to mogę starać się jeszcze o 2 tys z gminy ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  GOŚĆ, w dniu 20-03-2023 09:42:39 napisał:

  Nie wierze - naprawdę będą wypłacać całe 2 tyś zł.?! Cena dobrej pompy ciepła to 40- 60 tyś, zł. ... Wiem, że ktoś powie, że lepszy rydz niż nic, ale wysokość tej dotacji gminnej doskonale ilustruje poziom świadomości ekologicznej naszych lokalnych władz.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanka, w dniu 20-03-2023 20:43:54 napisał:

  3 lata temu kupiliśmy mieszkanie, w którym był zamontowany nowy kocioł z podajnikiem na ekogroszek, ale nie ma on nadanej żadnej klasy, tylko certyfikat ECO, więc automatycznie wpada w kategorię "2 klasa". Wydaliśmy na remont mieszkania prawie 50 tysięcy, spłacamy kredyt hipoteczny i teraz mamy jeszcze wymienić piec na pompę ciepła za 20/30 tysięcy? Za co? Czy oni myślą, że my śpimy na pieniądzach? Już widzę, jak wszyscy likwidują stare piece kaflowe i kopciuchy na wsiach, gdzie ledwo wiążą koniec z końcem. Ten cały program jest nierealny.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Gość , w dniu 20-03-2023 20:47:33 napisał:

  Dwa tysiące złotych chyba na jedną pompę do pieca szkoda słów..

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Zwierz, w dniu 21-03-2023 05:43:50 napisał:

  Za rządów PO-PSL nie było takich problemów jak teraz..

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Marian, w dniu 21-03-2023 09:10:42 napisał:

  Dwa tysiące złotych dotacji... na pompę ciepła. Ta kwota to chyba na tonę ekogroszku.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Czy można mrozić jajka? Bezpieczne i prawidłowe przechowywanie

Jajo to produkt zaskakująco trwały. Może być pyszne i w pełni wartościowe przez miesiąc, a nawet #dwa miesiące od daty zniesienia! Jak to możliwe? Wystarczy przestrzegać kilku za-sad. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak bezpiecznie i prawidłowo prze-chowywać jaja – te surowe i te ugotowane.

(czytaj więcej)