Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

fot. pacjent.gov.pl
Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?
Jeśli podejrzewasz, że doszło do zatrucia, natychmiast zadzwoń pod numer 112 lub zawieź chorego na SOR. Nigdy nie czekaj, aż pojawią się pierwsze objawy.
Przypadki zatrucia są najczęściej spowodowane przez:
- chemię gospodarczą
- rośliny
- trujące grzyby
- alkohol
- tytoń
- narkotyki.
Wywoływać wymioty?
Nigdy tego nie rób bez uprzedniego skontaktowania się z operatorem numeru 112 lub lekarzem. Wymioty mogą pogorszyć stan zdrowia osoby, która się zatruła.
Brać węgiel leczniczy?
Dobrze jest mieć węgiel leczniczy (węgiel aktywny) w domu. Jest dostępny do kupienia bez recepty w aptekach. Czasami zaleca się podanie węgla osobie zatrutej. Węgiel wiąże się z wieloma substancjami, w tym z większością leków, fungicydów i herbicydów. Dzięki temu może zmniejszyć ilość toksycznej substancji, która dostaje się do organizmu. Po zatruciu nigdy jednak nie zażywaj go bez uprzedniej rozmowy z operatorem numeru 112 lub lekarzem.
Jak unikać zatrucia?
Wystarczy wprowadzić kilka zasad, żeby Twój dom stał się bezpieczniejszym miejscem:
- trzymaj chemikalia (np. detergenty, kapsułki do prania, tabletki do zmywarki) w miejscu niedostępnym dla dzieci
- nie przelewaj toksycznych płynów (benzyna, nafta, rozpuszczalnik) do butelek po napojach lub sokach
- zabezpiecz podpałkę podczas grillowania
- odłóż puszki lakieru i farby natychmiast po malowaniu
- upewnij się, że dziecko nie sięgnie do papierosów lub alkoholu
- usuń z domu trujące rośliny doniczkowe
- pilnuj małe dziecko, kiedy jest poza domem, żeby nie brało do buzi dzikich jagód czy grzybów
- leki przechowuj w oryginalnym opakowaniu w szafce, a te, które muszą pozostać zimne, wysoko w lodówce.
Kolorowe syropy czy tabletki nie tylko dobrze smakują, ale też dobrze wyglądają. Są szczególnie atrakcyjne dla małych dzieci, które chętnie po nie sięgną. Gdy masz gości lub jesteś w gościach, miej na uwadze, że krewni czy znajomi mogą inaczej przechowywać leki, np. na stoliku nocnym.
Na co uważać?
To, co możesz zrobić, aby uniknąć wypadków zatrucia, dotyczy głównie dzieci. Małe dzieci odkrywają świat, wkładając rzeczy do ust. Warto od małego uświadamiać je, na co powinny uważać. Edukować na temat roślin, które rosną koło domu, placu zabaw, w parku. Żeby to zrobić, najpierw Ty zgromadź odpowiednią wiedzę.
Rośliny
Owoce niektórych roślin trujących bardzo przypominają te aronii czy jagód. Nie jedz owoców z drzew lub krzewów, których nie znasz. Czerwone czy białe kulki mogą się dzieciom kojarzyć z cukierkami i po zjedzeniu doprowadzić do zatrucia. Zwróć uwagę na liście i gałęzie. Niektóre po zerwaniu wydzielają sok, którego kontakt ze skórą może spowodować podrażnienie.
Przykładami roślin, które mają trujące owoce są:
- wawrzynek wilczełyko
- śnieguliczka biała
- ligustr pospolity
- pokrzyk wilcza jagoda.
Trujące bywają też nasiona, pyłek czy liście. Niektórych roślin się nie je ze względów oczywistych (np. żywotnika. Ale już młode liście konwalii majowej (która jest trująca w całości) można łatwo pomylić z czosnkiem niedźwiedzim. Śmiertelnym zagrożeniem może być zjedzenie niektórych nasion. Te rącznika mogą zainteresować dzieci, bo mają atrakcyjną łupinę. Suche strączki złotokapu przypominają groch, a nasiona ukryte w środku są najbardziej niebezpieczne.
Przykładami roślin trujących po spożyciu są:
- konwalia majowa
- złotokap zwyczajny
- rącznik pospolity
- żywotnik (tuja).
Grzyby
Grzyby jadalne są często mylone z trującymi, które mogą spowodować poważne zatrucie, a nawet śmierć. Kiedy jesteś w lesie, zbieraj tylko takie grzyby, do których masz pewność, że możesz je bezpiecznie zjeść.
Trujące grzyby, które najczęściej możesz pomylić z innymi, to:
- lisówka pomarańczowa (podobna do kurki)
- goryczak żółciowy (podobny do borowika)
- muchomor plamisty (podobny do czubajki kani)
- muchomor sromotnikowy (podobny do gąski zielonej).
Jeżeli zauważysz, że ktoś potrzebuje pilnej pomocy medycznej, zachowaj spokój. Jak najszybciej zadzwoń na numer alarmowy. Nie zwlekaj z udzieleniem pierwszej pomocy. Często o ludzkim życiu decydują sekundy.
Materiał: pacjent.gov.pl
Czytaj również
- Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?
- Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu
- Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów
- W województwie kujawsko-pomorskim na 100 mężczyzn przypadało 106 kobiet
- Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.
(czytaj więcej)Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?
(czytaj więcej)Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.
(czytaj więcej)Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Ja , w dniu 12-06-2022 09:38:06 napisał:
odpowiedz
Do ja, w dniu 12-06-2022 11:40:46 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!