Dziś mamy 25 października 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 września 2021

Brakuje ponad 7,5 miliona złotych. Szykuje się kolejna podwyżka za śmieci?

fot. archiwum

fot. archiwum

Czy mieszkańców gminy Szubin czeka podwyżka opłat za śmieci?# Wiele na to wskazuje. Gmina zorganizowała przetarg, w którym poszukiwała firmy odbierającej odpady z terenu gminy. Niestety, oferowana kwota przez jedynego wykonawcę, który się zgłosił jest zdecydowanie zbyt wysoka.

Gospodarka odpadami prowadzona przez samorządy gminne jest niezwykle kosztowna. W ogólnym bilansie nie bez znaczenia poziom recyklingu i odzyskiwania surowców z produkowanych przez mieszkańców śmieci. Gmina Szubin już w ubiegłym roku miała problem ze znalezieniem firmy, która będzie wywozić odpady za pieniądze, które na ten cel przeznaczała. Ostatecznie wybrano Remondis, a mieszkańcy od września ubiegłego roku płacą za śmieci znacznie więcej. Opłata za śmieci segregowane wzrosła wówczas ze stawki 14 zł od osoby do 26 zł. W przypadku śmieci niesegregowanych cena wzrosła z 36 na 52 zł miesięcznie. Podwyżka była ogromna, ale część radnych uważała, że i tak nie są to tak porażające kwoty opłat jak w innych samorządach.

Obecna umowa z Remondisem się kończy, więc gmina ogłosiła kolejny przetarg na wywóz odpadów. Już w czasie sierpniowej sesji zapowiadano, że władze chcą znaleźć firmę, z którą zostanie podpisana umowa na kilka lat, tak aby zagwarantować mieszkańcom stałą cenę. Okres odbioru i zagospodarowania opadów miałby trwać od 1 stycznia 2022 roku do końca 2025 roku. W ciągu tych 4 lat gmina miała zamiar wydać niecałe 33 i pół miliona zł. To średnio 8 mln 375 tys. zł rocznie. Jest to więc kwota wyższa, jaką gmina wydała w zeszłorocznym przetargu, kiedy to Remondis zaoferował nieco ponad 7 mln 800 tys. zł. W tegorocznym przetargu stanęła tylko jedna firma, to dotychczasowy odbiorca Remondis. Jak się okazało, złożona przez niego oferta jest prawie dwukrotnie wyższa od dotychczasowej. Przetarg został więc unieważniony. Do zakończenia umowy z Remondisem zostało jeszcze trochę czasu. Jednak już teraz wiadomo, że gdyby nawet gminie udało się wynegocjować najniższą cenę, to i tak podwyżka opłat za śmieci jest nieunikniona. Decyzje o jej wysokość będą musieli podjąć szubińscy radni. 

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 22

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 37 (39)

  szpieg z krainy deszczowców, w dniu 21-09-2021 15:13:11 napisał:

  chyba ich popier**** z tymi kwotami

  odpowiedz

  • 32 (32)

  Franciszek, w dniu 21-09-2021 15:37:54 napisał:

  Coraz więcej segregacji i coraz wyższe opłaty.

  odpowiedz

  • 29 (29)

  mariusz, w dniu 21-09-2021 16:27:14 napisał:

  państwo pis w pigułce ....tylko podwyżki prądu gazu paliw śmieci czas otworzyć oczy drodzy rodacy

  odpowiedz

  • 17 (19)

  Mieszkaniec, w dniu 21-09-2021 17:20:40 napisał:

  Nic nowego podwyżek opłat ciąg dalszy...Znając zaradność włodarza i radnych podwyżka dojdzie do skutku jak zwykle odbywa się to kosztem mieszkańców. Jako gmina i tak płacimy o wiele więcej jak sąsiednie samorządy takie jak Żnin Kcynia czy Nakło które wspierają własnych odbiorców odpadów firmy komunalne to jest chore podwyżka co rok to chyba stanowczo za dużo są jakieś granice...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 18 (20)

  ja place!, w dniu 21-09-2021 18:39:00 napisał:

  jak moze brakowac skoro kwota jest podzielona razy ilosc mieszkancow??? plus jakas pewnie ustalona wczesniej doplata od gminy. gdzie kontrole kto zza ile osob placi? widac ktos malo rzetelny siedzi w tym wydziale

  odpowiedz

  • 20 (20)

  Ania, w dniu 21-09-2021 18:58:02 napisał:

  Obiecali że coś z tum zrobią i nic. I rząd i samorząd mają gdzieś mieszkańców. Mają segregować i płacić coraz więcej. A cwaniaczki niektóre nawet umów nie mają. Będzie duża podwyżka jak słyszałam.

  odpowiedz

  • 0 (16)

  radny, w dniu 21-09-2021 20:08:25 napisał:

  Od lat problemem jest (jeszcze od Czasów burmistrza Michalaka), iż część mieszkańców omija szerokim łukiem opłaty śmieciowe, a gmina nie potrafi egzekwować opłat. Urzędnicy nie potrafią też skutecznie egzekwować opłat od tych niepłacących. Potrzeba zdecydowanych działań.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Schab bez kości
11,99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)