Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

31 sierpnia 2022

Bezpieczna droga do szkoły. Nie każdy pierwszoklasista może chodzić sam

fot. pow.

fot. pow.

Już jutro zaczyna się nowy rok szkolny. Szkoły ponownie #zapełnią się dziećmi, które wypoczęte i pełne zapału rozpoczynają nowy rok szkolny. W pierwsze dni nauki szkolnej, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” w rejonach szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych będzie zdecydowanie więcej policjantów, którzy będą dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas drogi do i ze szkoły.

Od początku września szkoły zapełnią się dziećmi, które wypoczęte i pełne zapału rozpoczynają nowy rok szkolny. Jak co roku, policjanci pojawiają się przy szkołach, by pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz by zwrócić uwagę zmotoryzowanych na to, że po ulicach porusza się dużo więcej dzieci. Droga do szkoły i z powrotem stanie się bowiem stałym elementem w życiu najmłodszych użytkowników dróg, aż do kolejnej przerwy wakacyjnej.

Na początku roku szkolnego policjanci będą bacznie przyglądać się również zachowaniu kierujących poruszających się w rejonie placówek oświatowych. Funkcjonariusze będą kontrolować prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, a także sposób przewożenia dzieci. Przypominamy, że zgodnie z kodeksem drogowym dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym, bez względu na długość trasy.

Przypominamy także rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych szczególnie poza obszarem zabudowanym. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach i o prawidłowo zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych oraz miejsc, gdzie grupują się dzieci i młodzież.
• Rodzicu – dziecko naśladuje Twoje zachowania, daj więc dobry przykład!
• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
• Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Materiał:asp.szt. Remigiusz Rakowski /WRD KWP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Uczeń, w dniu 31-08-2022 17:31:07 napisał:

    Co z światłami na przejściu dla pieszych przy Szkole w Paterku?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)