Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

03 sierpnia 2022

Azbest odjechał. Powstał regulamin odbioru eternitu

fot. pow.

fot. pow.

W połowie czerwca z terenu Rodzinnych Ogródków Działkowych Pelikan# w Szubinie wyjechał składowany przez działkowców eternit, który zawiera szkodliwy azbest. O pozbycie się tych niebezpiecznych odpadów z terenu działek „walczył” działkowiec Daniel Danielewski.

Jak poinformowała Małgorzata Pietrykowska, kierownik referatu rolnictwa i gospodarki wodnej w Urzędzie Miejskim w Szubinie, azbest składowany przez działkowców na terenie ROD Pelikan został zabrany 10 czerwca 2022 roku. Wywozem i utylizacją azbestu zajmuje się firma „ECO – POL” z Pruszcza. Stawka wynagrodzenia za utylizację 1 tony wyrobów zawierających azbest wynosi 429 zł. 17 września 2021 roku gmina Szubin podpisała umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na dotację w ramach programu priorytetowego „Ogólnopolski Program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” w latach 2021-2023 na łączną kwotę 284 tys. zł. W roku 2021 było to 101 tys. zł, w roku 2022 – 99 tys. zł, a w roku 2023 – 84 tys. zł. Dotacja ma charakter refundacji całości poniesionych kosztów demontażu, unieszkodliwienia i transportu azbestu. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak długo jeszcze potrwa w tym roku zbiórka azbestu? Czy znany jest harmonogram zbiórki w gminie? – Nabór wniosków na sfinansowanie utylizacji wyrobów zawierających azbest został ogłoszony na początku bieżącego roku – trwał do końca marca. Zbiórka azbestu w ramach aktualnego trwała do końca czerwca br. W związku z realizacją prac nie ustala się harmonogramu zbiórki – konkretne terminy odbiorów odpadów z nieruchomości uzgadniane są indywidualnie z mieszkańcami przez wykonawcę – wytłumaczyła Małgorzata Pietrykowska.

Wracając do ROD Pelikan. Tegoroczna zbiórka azbestu przysporzyła członkom zarządu kłopotów. Czy w związku z tym, kolejne zbiórki będą prowadzone w inny sposób? – Sporządziliśmy regulamin odbioru odpadów zawierających azbest. Zgodnie z nim każdy działkowiec musi poinformować nas o pracach, które będą odbywały się na terenie ogrodu. Musi podpisać także regulamin. Wynika z niego m.in. to, że odpady zawierające azbest muszą być odpowiednio ofoliowane, składowane na paletach i oznaczone. Ponadto muszą być składowane na terenie działki, a nie, jak do tej pory, na terenie wspólnym. Na miejsce odbioru palety będzie można przewieźć dopiero dzień przed przyjazdem firmy zajmującej się utylizacją – tłumaczy Katarzyna Mądrowska-Janasińska, prezeska zarządu ROD Pelikan. Dodaje, że ten system już funkcjonuje. W zeszłym tygodniu azbestu pozbywała się jedna pani i przewiozła go na miejsce odbioru dopiero w wieczór poprzedzający. Jeszcze tym razem było to miejsce przy bramie wjazdowej od strony firmy Autex. Następnym razem palety ze szkodliwym azbestem będą składowane poza terenem działek - przy ulicy Mostowej.

Źródło: 

W tym miejscu składowany był azbest. Od teraz działkowcy będą musieli przechowywać palety na swoich działkach. W tym miejscu składowany był azbest. Od teraz działkowcy będą musieli przechowywać palety na swoich działkach.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Niepokorny , w dniu 03-08-2022 16:37:35 napisał:

    Co z azbestem na dachach pięknego rynku w Szubinie?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)