84. rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir. Uroczystości w regionie
fot. Tadeusz Pikul
„Pochylamy się nad tajemnicą cierpienia fizycznego i duchowego#. Nad wielkim złem które dotknęło naszych rodaków” – mówił ks. prałat Józef Kubalewski, mając na myśli 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię.
Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy było miejscem modlitwy upamiętniającej tragiczne wydarzenia. – W środku nocy, niczego się nie spodziewając, wyrywani z głębokiego snu, musieli opuścić właściwie na zawsze swoje rodzinne strony. Wielu z nich pozostało w nieludzkiej ziemi – dodał ks. prałat Józef Kubalewski.
Proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach podkreślił, że powracanie do historii nie odbywa się po to, by rozpamiętywać chęć zemsty, czy odwetu. – Tylko po to, by uczyć się przebaczać, wyciągać właściwe wnioski i z chrześcijańską mądrością podchodzić do współczesnych zagrożeń, których aktualnie nie brakuje w naszej ojczyźnie. Byśmy nie dali się skłócić, podzielić. Byśmy nie zaprzepaścili wielkiego daru, jakim jest odzyskana wolna oraz niepodległa ojczyzna – zaznaczył ks. prałat Józef Kubalewski.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Ofiar Sybiru, który znajduje się tuż przy sanktuarium. Podczas wspomnianej nocy – 10 lutego 1940 roku – 220 tysięcy Polaków wywieziono w bydlęcych wagonach w rejony Archangielska, Norylska, Kotłasu, pod biegun północny, skazując ich na morderczą pracę w tajdze.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- "Trzymaj Formę!". Do konkursu zakwalifikowanych zostało 206 osób
- Spotkanie w sprawie drogi S10. Jaki jest stan realizacji inwestycji?
- Niebieska linia dla osób dotkniętych przemocą. Terminy dyżurów w styczniu
- Kolęda w domu ordynariusza diecezji. Boże błogosławieństwo
- Program Wieloletni "Senior+". Ruszył konkurs ofert dla samorządów
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów
Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych# ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)