Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:

16 lipca 2021

41-letnia kobieta straciła pieniądze. Policja apeluje o ostrożność!

fot. archiwum

fot. archiwum

Sępoleńscy policjanci ostrzegają!!! Uważaj na oszustów na# portalu OLX. Kolejna osoba straciła swoje pieniądze. Pamiętajcie - nigdy nie podajemy swoich danych do konta bankowego osobom postronnym.

Od kilku miesięcy do Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim zgłaszają się pokrzywdzeni, którzy stracili pieniądze, ponieważ zostali oszukani przez kupujących na popularnej platformie OLX. O takim przestępstwie, na początku tygodnia poinformowała sępoleńskich policjantów 41-letnia mieszkanka gminy Sępólno Krajeńskie. Oszuści podstępem wypłacili z konta pokrzywdzonej kobiety 4 tysiące złotych. Metoda działania sprawców była podobna, jak w wielu innych przypadkach.

Jak działają oszuści? Udają kogoś, kto jest bardzo zainteresowany zakupem wystawionego na platformie OLX przedmiotu, kontaktują się więc z wystawiającym przez WhatsApp i proponują przeprowadzenie transakcji za pośrednictwem tego komunikatora.

Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Przestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane karty, rzekomo po to, aby wystawiający przedmiot na sprzedaż mógł otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Ostrzegamy, że przez nieuwagę, myśląc, że szybko sprzedamy swoje rzeczy, możemy stracić swoje oszczędności.

Co zrobić by nie paść ofiarą takiego oszustwa?

- Czytaj uważnie SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

- Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.

- Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

- Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.

- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Platforma OLX jest świadoma problemu. Na blogu opublikowała apel do klientów, by byli ostrożni. Podkreśla, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przedmiot.

W przypadku jeśli otrzymałeś podejrzany link, w pierwszej kolejności sprawdź go na stronie https://pomoc.olx.pl/hc/pl. Wystarczy wkleić link w odpowiednie pole i zobaczyć, na jaki kolor zostanie podświetlony.

Ofiarą oszustów padają osoby starsze, jak i młodzi ludzie. Wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Dlatego, apelujemy! Chrońmy swoje dane bankowe, nie podawajmy haseł, ani loginów osobom postronnym nawet, gdy wzbudzają w nas zaufanie. Zawsze bądźmy czujni i stosujmy się do zasady ograniczonego zaufania.

Materiał: KPP w Sępólnie Krajeńskim 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  ona, w dniu 16-07-2021 10:35:35 napisał:

  Miałam to samo ,jednak w pore sie zreflektowałam ,ze cos jest nie tak Oni nawet pytaja sie o srodki dostepne na koncie

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Krytyk Społeczny, w dniu 16-07-2021 12:51:25 napisał:

  Wina w takich sytuacjach leży niestety po środku.Rolą mediów,rolą Państwa,rolą Banków jest edukacja i uświadamianie poprzez społeczne programy.Niestety wykluczenie cyfrowe w dalszym ciągu dotyka rzeszę społeczeństwa-szczególnie naszych rodziców dziadków.To Oni w 90% stają się ofiarami.Uważam że Policja poprzez kampanie społeczne winna bardziej aktywnie uczestniczyć w procesie informowania.Tego niestety jest mało,są sporadyczne okazjonalne głownie wówczas kiedy już coś się zadziało.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny/ jadalnia
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Meble kuchenne - na zamówienie
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa domu pod klucz
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Jedni na urlop, drudzy do biur. Powroty firm do pracy stacjonarnej

Co czwarta firma spodziewa się powrotu do biura w# czasie wakacji. Ponad 70% firm zapytanych przez Dailyfruits przewiduje powrót do biura w 2021 roku. Jak pokazały wyniki badania „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19”, szybciej wrócą firmy pracujące hybrydowo – w tym gronie aż 91% spodziewa się całkowitego powrotu do biur w 2021 roku. Na jakich zasadach firmy będą wracać? Co myślą o powrotach pracownicy?

(czytaj więcej)
0

Alkohol i brawura. Główne przyczyny wypadków nad wodą

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w# miniony weekend utonęło w Polsce 13 osób, a od początku czerwca już w sumie 116. Alkohol, brawura, niedostateczne umiejętności oraz skoki do wody - są od lat wymieniane jako główne przyczyny wypadków nad wodą. Nie można jednak zapominać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo wczasowiczów spoczywa również na właścicielach i administratorach kąpielisk.

(czytaj więcej)
0

Kredyt na wakacje. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nadeszły upragnione wakacje. Tysiące Polaków wypoczywają nad# polskim morzem, w górach lub za granicą, korzystając z tego, że znowu możemy swobodnie się przemieszczać, a życie wraca do normalności po pandemii. Płacimy za to wysoką cenę i dosłownie, bo koszty zorganizowania letniego urlopu w porównaniu do ubiegłego sezonu, w zależności od destynacji i wybranego komfortu, wzrosły nawet o 70 proc. Nie jest to zaskakujące zjawisko, ponieważ branża turystyczne chce odrobić straty po zeszłorocznych obostrzeniach. Jesteś w tej grupie, która jeszcze nie zaplanowała wypoczynku, bo odstraszają Cię wysokie koszty? Myślisz o zaciągnięciu kredytu na wakacje, ale obawiasz się, czy to dobry pomysł, bo korona-kryzys jeszcze nie minął, a w mediach straszą, że „prawdziwa” recesja dopiero ma przyjść? Głowa do góry! W nowym cyklu poradnikowym Intrum „Ogarniam finanse” radzimy, jak bezpiecznie i „mądrze” pożyczyć pieniądze na zorganizowanie wyjazdu, by z wakacji nie wrócić z finansowym kacem i nie wpaść w poważne kłopoty finansowe.

(czytaj więcej)
0

Oszczędności ma co piąty Polak. Wpływ na to miała pandemia

Wiele osób dopiero w obliczu kryzysu wywołanego# koronawirusem zdało sobie sprawę, jak niepewna może się nagle stać ich sytuacja finansowa. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, choć 35 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się zawsze odkładać trochę pieniędzy, aż 19 proc. odpowiedziało, że dopiero pandemia uświadomiła im, jak ważne jest posiadanie oszczędności. Dane zgromadzone w BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK pokazują, że nie brakuje powodów, by z większą rozwagą podchodzić do zarządzania domowymi budżetami – na koniec maja suma zaległych zobowiązań ponad 2,7 mln osób sięgnęła 79,4 mld zł.

(czytaj więcej)