Dziś mamy 18 października 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 września 2021

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”. Zofia Strzyżewska ponownie laureatką

fot. pow.

fot. pow.

Absolwentka Krzywoustego Zofia Strzyżewska z# klasy III angielskiej została laureatką 12 edycji Ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Komisja konkursowa spośród kilkuset nadesłanych prac nagrodziła „kartę z albumu” uczennicy I LO, która upamiętniła postać Edwarda Jana Kwitowskiego. Zosia wykorzystując zebrane materiały, pamiątki i zdjęcia z dostępnych źródeł przygotowała ciekawą pracę pod względem merytorycznym i estetycznym.

Edward Jan Kwitowski urodzony w Przemyślu był uczestnikiem I wojny światowej, wojny bolszewickiej i II wojny światowej. Ukończył Oficerską Szkołę dla Podoficerów w Bydgoszczy w 1928 roku w stopniu podporucznika. Wygrał bieg maratoński w Toruniu w 1924 roku. Jesienią 1939 roku mjr Kwitowski w niewyjaśnionych okolicznościach trafił do obozu w Kozielsku i zginął wiosną 1940 roku w Katyniu.

Nagrodą dla laureatów jest wyjazd edukacyjny do Muzeum Katyńskiego w Warszawie oraz nagrody rzeczowe i książkowe. Warto przypomnieć, że Zosia jest podwójną laureatką tego konkursu, gdyż pierwszy sukces odniosła w 9 edycji w 2018 roku. Jej merytorycznym opiekunem była Violetta Hejza.

Gratulacje dla utalentowanej uczennicy i życzenia powodzenia na studiach.

Materiał: Violetta Hejza - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)