Dziś mamy 3 grudnia 2021, piątek, imieniny obchodzą:

20 listopada 2021

„Żeby Polska była Polską”. Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej w Potulicach

fot. pow.

fot. pow.

19 listopada br. odbyła się XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Poezji i# Pieśni Patriotycznej w Potulicach.

Najpierw odbyły się eliminacje szkolne, które miały miejsce 9 listopada w auli liceum. Spośród uczestników biorących udział w etapie szkolnym komisja konkursowa wytypowała troje uczniów: Amelię Grudzkę, Marcelinę Maciejewską i Szymona Stasinowskiego (wymienionych tu w porządku alfabetycznym). Amelia recytowała utwór Antoniego Słonimskiego „Alarm”, Marcelina wygłosiła wiersz Marii Konopnickiej „Pieśń o domu”, a Szymon przygotował recytację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę…”). Ostatecznie na konkurs pojechali Amelia i Szymon, gdyż Marcelina - ze względów niezależnych od niej - nie mogła uczestniczyć w etapie końcowym. Szymon Stasinowski zdobył I miejsce, Amelia Grudzka zajęła II miejsce ex aequo z Aleksandrem Leksem recytującym utwór Jana Lechonia „11 listopada”.

Wszystkim trojgu, Amelii, Marcelinie i Szymonowi, należą się słowa uznania za wybór utworów, nauczenie się ich na pamięć i samodzielne opracowanie koncepcji recytacji. Wiersze były przez nich recytowane z ogromnym wyczuciem emocji wpisanych w każdy wers utworu.

Materiał: Ilona Świder - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)