Dziś mamy 24 października 2020, sobota, imieniny obchodzą:

22 września 2020

„Rozstrzygniecie konkursu AGROLIGA 2020 i 2021 – etap wojewódzki w województwie kujawsko-pomorskim”

W Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyło się# 20 września 2020 r. uroczyste seminarium podsumowujące konkurs AgroLiga 2020. Po przywitaniu gości wykład inaugurujący seminarium przeprowadził dr hab. Roman Sass, prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.

Tematem wystąpienia było „Zarządzanie rozwojem w sektorze rolnym – wzrost konkurencyjności, innowacyjność i nowe technologie w rolnictwie”. W czasie wykładu pzedstawiono konkurencyjność gospodarstw w województwie kujawsko-pomorskim na podstawie analiz w zależności od skali i kierunku produkcji: wielkością dochodu z zarządzania (zysk przedsiębiorcy); wskaźnikiem konkurencyjności; wielkością inwestycji netto; wskaźnikiem przyrostu środków trwałych; wskaźnikiem dochodu parytetowego.

    Podczas gali zaprezentowano mistrzów i laureatów konkursu z województwa kujawsko-pomorskiego oraz mistrzów z województw zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Prezentacje uczestników dotyczyły skali i zakresu prowadzonej działalności, dawały możliwość przedstawienia dorobku poszczególnych podmiotów, ich zaangażowanie w działalność zawodową. Na prezentacjach przedstawiana była estetyka siedlisk gospodarstw i firm uczestników konkursu.

    Po prezentacjach dokonano uroczystego wręczenia nagród i wyróżnień w dwóch kategoriach: rolnicy i firmy. Uczestnikami konkursu byli rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swą działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Podstawowym celem tego konkursu jest promocja dobrych przykładów w rolnictwie województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy konkursu byli typowani przez pracowników KPODR. Do finału wojewódzkiego konkursu Agroliga 2020 przechodziły podmioty, które były wyróżnione w podregionach: bydgoskim, toruńskim i włocławskim. 

Komisja wojewódzka 1-3 września oceniła wyróżnione podmioty i postanowiła przyznać:
w kategorii gospodarstw rolnych:
tytuł Mistrza Wojewódzkiego – Marii i Jarosławowi Janowskim z Murczyna

 Rolnik prowadzi gospodarstwo od 1998 r. W tym czasie jego powierzchnia zwiększyła się z 29 do 120 ha. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt. Specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (170 macior), na której potrzeby wybudowano i zmodernizowano budynki inwentarskie, zapewniające dobrostan zwierząt. W budynkach zainstalowano automaty paszowe, system automatycznych poideł, klimatyzację. W gospodarstwie znajduje się magazyn zbożowy o powierzchni 720 m2. Rolnik uczestniczył w Modernizacji gospodarstw rolnych z maksymalnym dofinansowaniem 900 tys. zł. W 2019 r. gospodarstwo otrzymało tytuł „Rolnika Pomorza i Kujaw” w kategorii produkcja zwierzęca oraz Nagrodę Gospodarczą Wojewody Kujawsko -Pomorskiego. Rolnik był również Starostą Powiatowych Dożynek w 2011 r.

 Tytuł Wicemistrza Wojewódzkiego - Zofii i Pawłowi Barczak z Wybranowa.
Pan Paweł z synem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 298 ha użytków rolnych. Specjalizacją jest uprawa nasienna roślin zbożowych głównie pszenicy ozimej (90 ha). Uprawia się również: kukurydzę na ziarno (40 ha) fasolę szparagową (50 ha) oraz buraki cukrowe (60 ha).
Gospodarstwo wyposażone jest m.in. w magazyny i silosy zbożowe o pojemności 1150 m3.
Sprzęt do uprawy i zbioru zabezpiecza podstawowe potrzeby maszynowe. Do zbioru fasoli szparagowej wynajmowany jest kombajn. W uprawie roślin stosowany jest system orkowy i bezorkowy z zachowaniem zmianowania roślin. Materiał siewny sprzedawany jest pod własną marka i znakiem graficznym. Rolnik jest zastępcą Prezesa Rady Wojewódzkiej NSZZ R „Solidarność”, Delegatem Izby Rolniczej do Rady Powiatu, członkiem Rady Społecznej przy Dyrektorze KOWR. Za zasługi został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Laureatami konkursu w kategorii gospodarstw rolnych zostali:

  • Wojciech Grabowski z Biskupic
  • Agnieszka i Andrzej Meller z Kleszczyna
  • Krzysztof Nowak z Samostrzela
  • Tomasz Pomianowski z Zakrzewa
  • Tadeusz Sakowski z Wielkiego Lubienia
  • Agnieszka i Krzysztof Sulkowscy z Wierzniczki
  • Wiesław i Jolanta Wawrzonek z Frydrychowa

W kategorii firm tytuł Mistrza Wojewódzkiego uzyskała Biogazownia Rypin Sp. z o. o. ze Starorypina Prywatnego.
    Biogazownia wytwarza wysokoenergetyczny biogaz w procesie beztlenowej fermentacji biomasy składającej się z surowców odnawialnych takich jak m.in. kiszonka lub osadki z kukurydzy, gnojowica, odpady z przetwórstwa warzywno-owocowego. Z biogazu produkowana jest energia elektryczna (14500 MWh) i energia cieplna 36700 GJ. Wytworzona energia elektryczna przekazywana jest do sieci energetycznej regionalnego operatora. Pozostała część ciepła kierowana jest do pobliskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rypinie. Produktem ubocznym jest tzw. poferment - nawóz rolniczy aplikowany na pola udziałowców biogazowni. Budowa biogazowni współfinansowana była przez Unię Europejską. Łącznie Spółka na wybudowanie obiektu otrzymała dotację w kwocie około 16 mln zł. Koszt całej inwestycji wyniósł około 30 mln. zł.
 Biogazownia angażuje się w działalność charytatywną oraz wspiera finansowo wydarzenia kulturalne w Rypinie.

Tytuł Wicemistrza Wojewódzkiego kategorii firm - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe lechpol sp. z o.o. z Szubina.
    Przedmiotem działalności spółki jest kompleksowa obsługa gospodarstw rolnych oraz zaopatrzenie w środki do produkcji. Oprócz towarów firma sprzedaje również zaufanie, które jest podstawą wieloletnich relacji handlowych. Lechpol oferuje: nawozy, nasiona, środki ochrony roślin oraz świadczy usługi w zakresie siewu, zbioru, logistyki i ubezpieczeń plantacji rolnych. Dodatkowo prowadzi obrót płodami rolnymi. Zasięg działalności firmy obejmuje województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie i dolnośląskie.
    Zaopatrzenie prowadzone jest przez sieć punktów handlowych. Firma zajmuje się obrotem płodami rolnymi. Firma oferuje nasiona kukurydzy, rzepaków i zbóż. Prowadzone są szkolenia dla producentów rolnych w zakresie agrotechniki i jakości odmian oraz wydaje i dystrybuuje katalogi odmian, zawierające informacje i syntezę doświadczeń własnych.

Laureatem w tej kategorii została: firma: Torcikowe Czary Mary – Pracownia Cukiernicza Karolina Gołasz z Kończewic
Etap wojewódzki konkursu finansowany został z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Za treść merytoryczną odpowiada Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Materiał: Małgorzata Kołacz KPODR Minikowo

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Ani w marcu, ani w październiku. Tegoroczna Otyliada odwołana

Ogólnopolski Nocny Maraton Pływacki OTYLIADA w tym roku został odwołany.

(czytaj więcej)