„Rolnicy walczyli o prawo do własności i wolności".41 lat rolniczej Solidarności

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się dzisiejsze# (12 maja) obchody 41. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W programie kujawsko-pomorskich uroczystości, które odbywają się w Toruniu, Łubiance i Chełmży (w powiecie toruńskim) złożenie kwiatów, msza święta oraz spotkanie poświęcone błogosławionym księdzu Jerzemu Popiełuszce i Karolinie Kózkównie.
Rocznicowe obchody rozpoczęły złożenie kwiatów i wspólna modlitwa w toruńskim Parku Pamięci pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców wsi.
- Od zakończenia drugiej wojny światowej rolnicy walczyli o prawo do własności i wolności. Przez lata działał tzw. bierny ruch oporu rolników, ale dopiero po rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” udało nam się to osiągnąć. Naszym obowiązkiem jest pamięć o wszystkich tych, którzy w trudnych czasach zniewolenia walczyli o to, żeby być Polakami - mówił Michał Grabianka, przewodniczący wojewódzkiej rady ds. upamiętniania działalności NSZZ RI „Solidarność.
Następnie zebrani udali się na plac przed Urzędem Marszałkowskim, gdzie złożyli kwiaty przed odsłoniętą w ubiegłym roku tablicą upamiętniająca strajk rolników z 1981 roku.
- „Solidarność” rolnicza odegrała jedną z kluczowych ról w tym, by mogła się dokonać pokojowa transformacja polityczna w naszym kraju. To dzięki ich działalności i wytrwałości możemy cieszyć się wolnością i suwerennością. „Solidarność” to nasze dziedzictwo, o którym powinniśmy pamiętać i które musimy pielęgnować – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
W toruńskich uroczystościach uczestniczyli także senator Ryszard Bober, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski, starosta toruński Marek Olszewski, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu Dariusz Zagrabski, prof. Mirosław Golon z Instytutu Pamięci Narodowej oraz przewodniczący wojewódzkich struktur NSZZ RI „Solidarność” Janusz Walczak, działacze i przedstawiciele rolniczej „Solidarności”.
Obchody kontynuowane były w Łubiance, gdzie w południe odbyła się msza święta w kościele bł. Jerzego Popiełuszki, a po nabożeństwie (o 13.30) do Centrum Kultury zaprosiliśmy na panel dyskusyjny poświęcony błogosławionym Jerzemu Popiełuszce i Karolinie Kózkównie. Zwieńczeniem kujawsko-pomorskich uroczystości będzie złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Antoniemu Łapczyńskiemu przy ulicy Mickiewicza w Chełmży (o godzinie 16).
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” został zarejestrowany 12 maja 1981 roku po wieloletnich działaniach i dzięki determinacji polskich rolników. Był pierwszą w powojennej Polsce, niezależną od władz komunistycznych, chłopską organizacją związkową. Odegrał kluczową rolę w przemianach politycznych w Polsce.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria























Czytaj również
- Ochrona przyrody w lasach. Wiedzą podzielili się praktycy i znawcy
- Mjr Piotr Kijewski powołany na dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach
- Raport o stanie gminy. W debacie mogą uczestniczyć mieszkańcy
- W Polsce zniesiono stan epidemii. Obowiązywał od marca 2020 roku
- Kleryk Albert Grudzka przyjął święcenia diakonatu
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.
(czytaj więcej)Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!
(czytaj więcej)Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.
(czytaj więcej)Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
rolnik, w dniu 13-05-2022 08:26:40 napisał:
odpowiedz
rolnik, w dniu 13-05-2022 11:16:08 napisał:
odpowiedz
rolnik, w dniu 14-05-2022 09:03:35 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!