Dziś mamy 25 października 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

07 października 2021

„Nauka bez granic. Enjoy science!”. Wycieczka obfitowała w atrakcje

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 18-23 września 2021 roku, już po raz piąty, grupa uczniów ze# Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią wzięła udział w XVII Lubelskim Festiwalu Nauki pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”.

Wyjazd na Lubelszczyznę, wraz z rówieśnikami z czterech szkół (SP Wojnowo, SP Kruszyn, SP w Strzelewo, SP Potulice) odbył się w ramach współpracy szkół objętych patronatem przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i dofinansowany przez Fundację Potulicką.

Przygodę z nauką uczniowie rozpoczęli od udziału w Pikniku Naukowym, inaugurującym XVII Lubelski Festiwal Naukowy. Projekty, w których dzieci wzięły udział, to między innymi: „Jak bronić się przed hejtem w Internecie? Kopciuszek idzie do sądu…” oraz „Czy jeden instrument może zastąpić sto? O organach i unikatowości ich brzmienia.”

Piękno Lubelszczyzny uczestnicy wycieczki poznali zwiedzając Lublin, Chełm i jego podziemia kredowe oraz Kazimierz Dolny.
Bardzo ważnym punktem programu wycieczki było, tradycyjne już, spotkanie uczniów i ich opiekunów z przedstawicielami władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Młodzież została serdecznie przyjęta przez Rektora uczelni - ks. dr hab. Mirosława Sitarza, prof. KUL oraz dr Andrzeja Gładysza, prof. KUL, wiceprezesa zarządu Fundacji Potulickiej.

W ramach realizacji przez szkoły patronackie projektu opartego na Encyklice papieża Franciszka „Laudato Si” oraz jako symbol współpracy szkół z uniwersytetem, przed gmachem Wydziału Biotechnologii i Nauk o Środowisku, wspólnie posadzono drzewko – lipę o pięknym imieniu „Franciszek”.

Wycieczka obfitowała w liczne atrakcje: uczniowie obejrzeli w kinie film, pt. „Czarny Młyn” (fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, na podstawie książki Marcina Szczygielskiego), zwiedzili Fabrykę słodyczy „Pszczółka”, uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych.

Nauka nie ma granic, a warto się uczyć, chociażby dla tak udanych wycieczek!

Materiał: Jolanta Stawicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)