Dziś mamy 6 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2024

O sztucznej inteligencji w rolnictwie. Konferencja z udziałem marszałka

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Sztuczna inteligencja (AI) w rolnictwie była tematem #dzisiejszej (26 czerwca) konferencji w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Wydarzenie, w którym uczestniczyli eksperci i praktycy zajmujący się implementacją inteligentnych narzędzi informatycznych oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, otworzył marszałek Piotr Całbecki.

Debata dotyczyła możliwości, jakie daje zastosowanie tego rodzaju systemów w małych i średnich gospodarstwach rodzinnych. Mówcy podkreślali, że AI pozwala nie tylko na skuteczne monitorowanie procesów produkcyjnych, ale też na zastosowanie narzędzi (maszyn, systemów) pracujących automatycznych, samodzielnie lub przy niewielkiej ingerencji człowieka, a także na optymalizację energetyczną gospodarstw.

- Prowadzący niewielkie gospodarstwa rolnicy są podstawą ekonomii naszych obszarów wiejskich i ich dobra kondycja jest istotna dla zrównoważonego rozwoju. Zaadaptowanie AI do potrzeb rolnictwa oznacza zrewolucjonizowanie praktyki uprawy i hodowli, zwiększenie produktywności i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego przyszłym generacjom – mówił otwierając konferencję marszałek Piotr Całbecki, który został na nią zaproszony jako sprawozdawca opinii Komitetu Regionów na temat wspólnej europejskiej polityki rolnej po 2027 roku. W swoim wystąpieniu wskazał możliwe kierunki wykorzystania AI z perspektywy rolnictwa w naszym regionie – to m.in. precyzyjne określanie zapotrzebowanie upraw na wodę i nawożenie oraz środki ochrony roślin; teleweterynaria czyli zdalna pomoc weterynaryjna; szersze niż dotychczas wykorzystanie maszyn autonomicznych i internetu rzeczy. Podkreślił też, że Unia Europejska jest najwłaściwszym podmiotem koordynującym wprowadzenie AI – nie tylko dlatego, że jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywnościowe dla 450 milionów Europejczyków, ale też ze względu na bezpieczeństwo wykorzystywanych przez AI systemów informatycznych.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (3)

    Ja, w dniu 27-06-2024 09:07:36 napisał:

    Sztuczna inteligencja ?wsadźcie sobie to świństwo głęboko .Inteligentny jest tylko człowiek a to coś jest wymysłem tych z zachodu i niech tam to badziewie stosują .Miłego dnia.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Praca na wysokości
60PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
KOBIZE
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rejestracja BDO
500PLN
0

Wypłata na rzecz pacjentów. Najwyższe świadczenie dla osoby z cukrzycą

W ciągu pierwszego tygodnia od rozpoczęcia wypłat na rzecz pacjentów# i ich bliskich Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przyznał ponad milion złotych ze środków Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

(czytaj więcej)
0

Klasy charakterystyki energetycznej budynków. Ruszają konsultacje

Rozpoczynamy konsultacje publiczne projektu rozporządzenia #w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej budynków będzie ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość przypraw i ziół. Co wykazała kontrola?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia wyniki# przeprowadzonej w I kwartale 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej w zakresie jakości handlowej przypraw i ziół.

(czytaj więcej)