Dziś mamy 1 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 września 2024

Żołnierze z pomocą powodzianom. Oczyszczanie zalanych terenów

fot. DWOT i 8.K-PBOT

fot. DWOT i 8.K-PBOT

Decyzją Dowódcy WOT około 200 żołnierzy #8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz ze specjalistycznym sprzętem wydzielono do pomocy powodzianom na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Fala kulminacyjna przemieszcza się w głąb kraju, w związku z czym w gotowości do stawiennictwa w jednostce i wyjazdu do działania pozostają kolejni terytorialsi.

Umacnianie wałów i pomoc w oczyszczaniu zalanych budynków

Charakter działań żołnierzy 8.K-PBOT, którzy obecnie pomagają mieszkańcom Stronia Śląskiego i Kłodzka, koncentruje się przede wszystkim na pomocy w oczyszczaniu zalanych budynków ze zniszczonych sprzętów i mebli. Są to miejscowości, które ucierpiały bardzo mocno w pierwszych, intensywnych dniach powodzi. Do tego zadania zostało wyznaczonych łącznie 100 żołnierzy: 50 z 81 batalionu lekkiej piechoty (blp) w Toruniu i 50 z 82 blp w Inowrocławiu. Kolejnych 50 wyjechało 19 września w rejon Wrocławia z 83 blp w Grudziądzu. Ich zadaniem jest pomoc w napełnianiu worków z piaskiem oraz układanie i wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych.

Potrzebne jest wszystko

Do efektywnego działania w trudnych warunkach niezbędny jest sprzęt. Żołnierze zabrali ze sobą m.in. łódź saperską z silnikiem zaburtowym i cysternę wody CW-10 na pojeździe ciężarowo-terenowym Jelcz. Na miejscu są już także 2 zestawy oświetleniowe ZO-2, agregaty prądotwórcze oraz pojazd do przewozu pieczywa i samochód chłodnia do transportu żywności. Wszystkie wymienione sprzęty obsługują żołnierze kompanii saperów i kompanii logistycznej. Dodatkowe wsparcie stanowią namioty techniczne.

Podgląd czujnym "latającym okiem"

Na miejscu jest obecna również Grupa Rozpoznania Obrazowego (GRO) pracująca na zestawie bezpilotowego statku powietrznego Fly Eye 3.0. Zestaw kamer umieszczonych na płatowcu umożliwa podgląd w czasie rzeczywistym, również z wykorzystaniem noktowizji i termowizji. GRO została wydzielona w celu monitorowania m.in. stanu wałów przeciwpowodziowych. To doświadczona grupa żołnierzy, która ma za sobą dziesiątki godzin lotów rozpoznawczych, m.in. przy monitorowaniu nielegalnych prób przekroczeń granicy polsko-białoruskiej. Fly Eye daje szereg możliwości wykorzystania dla wojska, również w zakresie niemilitarnych działań przeciwkryzysowych, za jakie są odpowiedzialne Wojska Obrony Terytorialnej.

Kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego

Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny – Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, a Dowódca WOT pełni obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Szef CZK MON odpowiada za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.

Materiał: kpt. Paweł Banasiak

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (7)

    Nakielanin, w dniu 20-09-2024 13:25:36 napisał:

    Dobrze, że pomagają ale robią to w godzinach swojej pracy/służby czy tak jak zwykli ludzie w czasie wolnym? Nie sądzicie, że należałoby pisać o tych, którzy robią to bezinteresownie w swoim wolnym czasie? To są prawdziwe postacie godne do naśladowania.

    odpowiedz

    • 5 (9)

    Gnojokok, w dniu 20-09-2024 17:04:07 napisał:

    Każdemu należą się słowa uznania,bez względu na to czy robi to z obowiązku służbowego,czy z własnej nieprzymuszonej woli.To sytuacja i stan,które poruszają własne sumienia,na ludzką tragedię.Ale są też tacy,którzy nie mają ani serca ani sumienia i żywią się krzywdą innych.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    obserwator , w dniu 21-09-2024 14:11:48 napisał:

    dobrze że ludzie pomagają kataklizm to straszna tragedia szacunek dla tych co niosą pomoc

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
Budowa hal
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?

Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

(czytaj więcej)
0

Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców

W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!

(czytaj więcej)
0

Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych

Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)