Dziś mamy 1 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

13 października 2024

Zespół ds. Prostego Języka. Jak zrozumieć pisma urzędowe?

fot. KPUW

fot. KPUW

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Prostego Języka!

Z tej okazji, 11 października, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy powstał Zespół ds. Prostego Języka. Jego zadaniem będzie tworzenie łatwych do zrozumienia zasad pisania, organizacja szkoleń dla pracowników i promowanie idei prostego języka.

Dlaczego to ważne?

Dzięki prostemu językowi, mieszkańcy będą lepiej rozumieli pisma urzędowe. Skróci to czas potrzebny na załatwienie spraw i ułatwi kontakt z urzędem.

Te zmiany są po to, aby urząd działał szybciej, skuteczniej i był bardziej przyjazny dla każdego obywatela.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 1 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Pan z urzędu, w dniu 13-10-2024 20:58:16 napisał:

    Aby stać się "normalnym" urzędnikiem naprawdę potrzebne są szkolenia,sympozja,kampanie społeczne-? Fakt aby dzisiaj zrozumieć urzędniczy bełkot niezrozumiały, bezosobowy i pełen błędów ortograficznych jest sporym wyzwaniem.Sformułowania,zwroty,budzą grozę i są niezrozumiałe.Prosta rzeczowa Polszczyzna została przez urzędników sprowadzona do poziomu patoerudylokwencji.Bastionów profesjonalnego języka opornych na takiego rodzaju „wydziwianie” jest naprawdę ogrom.Począwszy od Urzędów Skarbowych,Po Sądy Policję,Urzędy Gminy.Miasta itd.Walka z takim urzędniczym bełkotem była już zapowiadana wiele lat temu.Jak widać -nic się nie zmieniło.Potrzebują szkoleń,wykładów.

    odpowiedz

    • -2 (6)

    Rarytas, w dniu 14-10-2024 10:36:39 napisał:

    Urzędnik nie różni się niczym od podopiecznych mopsu, pasożyty żyjące na nasz koszt, a celniej to pasożytki bo tam same baby brzydkie, niemiłe, aroganckie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Budowa hal
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?

Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

(czytaj więcej)
0

Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców

W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!

(czytaj więcej)
0

Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych

Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)