Posiedzenie sejmiku. O sytuacji w rolnictwie i świadczeniach zdrowotnych
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP
Podczas dzisiejszego (28 października) posiedzenia sejmik przyjął #uchwały o nadaniu medali Za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego dwóm zasłużonym dla promocji turystycznej regionu oddziałom Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – działającemu od 60 lat golubsko-dobrzyńskiemu i mającemu 95-letnią tradycję żnińskiemu. Radni wysłuchali raportów dotyczących dwóch newralgicznych kwestii: świadczeń medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz sytuacji w rolnictwie.
Raport o finansowaniu świadczeń zdrowotnych w Kujawsko-Pomorskiem przez NFZ przedstawiła dyrektor regionalnego oddziału funduszu Agnieszka Bańkowska. Postawione jej po prezentacji pytania radnych Jarosława Katulskiego, Leszka Plucińskiego i Marka Witkowskiego dotyczyły m.in. rozliczania się NFZ z placówkami medycznymi za tak zwane nadwykonania. Radny Marek Witkowski mówił o sytuacji marszałkowskiego Centrum Onkologii, które zmuszone jest do zaciągnięcia kredytu dla zachowania płynności finansowej, bo NFZ nie płaci swoich zobowiązań wobec szpitala. Radni Jarosław Katulski i Leszek Pluciński podnosili podobne, choć nie tak drastyczne sytuacje dotyczące szpitali powiatowych, w tym lecznic prowadzących oddziały opieki długoterminowej. Dyrektor Bańkowska zapowiedziała rychłe rozliczenie się z CO, a także skrupulatne pokrycie zobowiązań wobec pozostałych szpitali.
Świadczenia zdrowotne finansowane przez NFZ (prezentacja NFZ)
Informację o sytuacji kujawsko-pomorskiego rolnictwa oraz o sytuacji na rynku produktów rolnych prezentował prezes regionalnej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek. W ocenie izby sytuacja na rynku produktów rolniczych nieco się poprawia. Nie dotyczy to jednak m.in. hodowli trzody chlewnej – tu sytuacja jest dramatyczna, przy obecnych cenach skupu produkcja jest nieopłacalna i grozi nam redukcja pogłowia tych zwierząt.
Sytuacja w rolnictwie – prezentacja Kujawsko-Pomorskie Izby Rolniczej
Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmik zatwierdził regulamin stypendiów uczniowskich w marszałkowskim programie „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”, kryteria ustalania kwot z Funduszu Pracy na finansowanie w przyszłym roku powiatowych programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz przyszłoroczny program współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowym. Zaakceptował też przyznanie bydgoskiej spółce Sportvita pierwszeństwa w nabyciu dzierżawionej dotąd od samorządu województwa nieruchomości. Chodzi o spółkę pracowniczą prowadzącą przychodnię sportowo-lekarską przy ul. Rejtana 1 w Bydgoszczy, która wyraziła wolę wykupienia tej nieruchomości. Sportvita będzie teraz mogła nabyć ją w trybie bezprzetargowym.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?
Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
(czytaj więcej)Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Ja , w dniu 28-10-2024 16:03:54 napisał:
odpowiedz
kiebieska katra, w dniu 28-10-2024 17:09:59 napisał:
odpowiedz
Masakra, w dniu 28-10-2024 18:30:50 napisał:
odpowiedz
Uczeń Kamil Zdun , w dniu 29-10-2024 07:19:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!