Dziś mamy 18 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2024

Powierzchnia upraw nasiennych w Polsce. Porównanie z innymi krajami

fot. ARiMR

fot. ARiMR

Powierzchnia upraw nasiennych w Polsce #na tle innych krajów UE w 2023r.

W Polsce powierzchnia zakwalifikowanych w 2023 r. plantacji nasiennych, w porównaniu z 2022 r. zmniejszyła się o 4,9% ze 146 598,8 do 139 348,5 ha. Należy jednak zaznaczyć, że na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia (w stosunku do roku 2014) odnotowano ponad 20,5% wzrost powierzchni zakwalifikowanej w ocenie polowej.

W porównaniu do roku ubiegłego zaobserwowano wzrost powierzchni plantacji nasiennych w przypadku następujących grup roślin lub gatunków:

•    warzywnych 364,8%

•    oleistych i włóknistych 29,7%

•    buraków 25,2%

•    bobowatych drobnonasiennych-7,5%.

Natomiast spadek powierzchni odnotowano w pozostałych grupach czy też gatunkach roślin:

•    wiechlinowatych o 21,5%

•    pastewnych o 11,7%

•    bobowatych grubonasiennych o 6,4%

•    ziemniaka o 6,0%,

•    innych gatunków rolniczych o 4,7%

•    zbożowych o 3,4%.

Dominującą powierzchnię wśród plantacji nasiennych roślin rolniczych, zajmowały rośliny zbożowe 69 974,2 ha, w tym pszenica ozima z powierzchnią 26 355,9 ha. Znaczącą grupę, tak jak w latach poprzednich, stanowiły również rośliny pastewne 59 939,5 ha, w tym wiechlinowate z powierzchnią 24 972,3 ha.

Średnia wielkość plantacji nasiennych w kraju w 2023 r. wyniosła 7,4 ha i praktycznie od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Średnia ta została przekroczona w województwach: warmińsko-mazurskim, opolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim oraz w wielkopolskim pomorskim, i kujawsko-pomorskim.

W 2023 r. na terenie państw Unii Europejskiej przyjęto do oceny polowej 1 986 875 ha powierzchni plantacji nasiennych. Areał upraw nasiennych  zmniejszył się w porównaniu do roku poprzedniego o 3,3%, pomimo że w zdecydowanej większości krajów obszar się zwiększył.

Natomiast w niektórych krajach zaobserwowano zauważalne spadki powierzchni upraw nasiennych, zwłaszcza w Holandii-12%, Danii-10%, Szwecji-8%, Polska-10%. Francja pomimo 3% spadku powierzchni plantacji nasiennych nadal utrzymuje pozycję lidera na rynku europejskim z 349 023 ha. Włochy zajmują 2 miejsce, odnotowując 6% wzrost do 215 164 ha. Hiszpania z 0,5% wzrostem i powierzchnią 192 264 ha zamyka miejsce na podium, zajmując trzecie miejsce. Polska z 10% spadkiem powierzchni upraw  do 139 289 ha znalazła się w 2023 r. na szóstym miejscu.

Francja pozostaje największym na świecie producentem materiału siewnego roślin rolniczych, utrzymując pozycję lidera w sektorze nasion kukurydzy, roślin oleistych i włóknistych. Dania dominuje na rynku traw pastewnych, Włochy – roślin bobowatych drobnonasiennych i buraków, a Holandia – sadzeniaków ziemniaka. Liderem w grupie roślin wysokobiałkowych  pozostają Niemcy, wyprzedzając Francję i Czechy. Hiszpania utrzymuje pozycję lidera w uprawie materiału siewnego zbóż, wyprzedzając Włochy i Francję. Polska na rynku nasiennym w UE utrzymuje drugie miejsce w uprawie roślin wiechlinowatych z powierzchnią 22 536 ha. Uplasowała się na  trzecim miejscu w powierzchni upraw nasion buraków z największym 23% wzrostem powierzchni plantacji nasiennych w UE oraz na czwartym  miejscu w produkcji sadzeniaków ziemniaka 5 491 ha. W dalszej kolejności 5 miejsce w powierzchni plantacji nasiennych gatunków roślin wysokobiałkowych 16 473 ha oraz 6 miejsce w przypadku materiału siewnego zbóż z 16% wzrostem powierzchni upraw nasiennych kukurydzy. Źródło danych ESCAA.

Procentowa zmiana powierzchni plantacji nasiennych w Polsce w stosunku do roku ubiegłego wg danych PIORiN obejmuje plantacje zakwalifikowane, natomiast ESCAA podaje powierzchnię ogólną plantacji.

W załaczeniu prezentacja kartograficzna przedstawiająca powierzchnie upraw nasiennych poszczególnych grup roślin w UE w 2023 r. opublikowana za zgodą Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Certyfikacji Nasion( ESCAA).

Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 08-06-2024 10:52:24 napisał:

    Jeżeli Francja za dużo obsiewa to proponuję zalesić ziemię rolną tak jak proponują polskim rolnikom .Miłego dnia

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
KOBIZE
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Budowa hal
Szkolenie z HACCP
80PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)