Zamieszanie wokół iluminacji. Kto płaci za oświetlenie mroteckiego kościoła?

fot. archiwum
W ostatnim czasie radny Tomasz Tarnolicki wystąpił do zastępcy burmistrza Mroczy Waldemara Chudzika z dość obszerną interpelacją. Głównym tematem tego wystąpienia okazała się kwestia oświetlenia terenu parafii pw. św. Mikołaja w Mroczy.
RadnyTomasz Tarnolicki, który często w swoich wystąpieniach nie szczędzi słów krytyki dla obecnie rządzącej partii politycznej Prawa i Sprawiedliwości, tym razem zwrócił uwagę, na jego zdaniem niezgodne z prawem oświetlenie mroteckiego kościoła. Jak zaznaczył na wstępie radny, obecnie ul. Kościelnej w Mroczy, przy której znajduje się kościół posiada oświetlenie drogowe (uliczne) finansowane z pieniędzy budżetu gminy Mrocza zgodnie z zadaniem własnym gminy. – Na odcinku ul. Kościelnej przylegającym do terenu jednego ze związków wyznaniowych zarejestrowanego na terenie RP na słupach energetycznych poza latarniami ulicznymi znajdują się czarne lampy oświetlające prywatny teren i budynek kultu należący do tego związku wyznaniowego (niepublicznego podmiotu prawnego). Przyglądając się istniejącej infrastrukturze technicznej nie zauważyłem odrębnej linii zasilającej (sterującej) oświetleniem skierowanym poza obszar ul. Kościelnej, a więc potencjalnie wszystkie oprawy korzystają z zasilania finansowanego z budżetu gminy Mrocza – czytamy m.in. w interpelacji radnego Tomasza Tarnolickiego.
Zdaniem radnego instalacja oświetlająca kościół nie jest własnością gminy, a gmina ponosi koszty oświetlenia niezgodnie z prawem. – Podczas rozmów z mieszkańcami Mroczy, biorącyymi udział w życiu związku wyznaniowego, dotyczących opisywanej przeze mnie iluminacji, każdorazowo otrzymywałem informację o tym, iż kapłan kilka lat wcześniej podczas sprawowania kultu dziękował obecnie już nieżyjącemu przedsiębiorcy za zakup i montaż tego oświetlenia. (...) Natomiast w
trakcie analizy uchwały budżetowej nie znalazłem paragrafu mówiącego o zakupie energii, podobnie jak w budżetach za lata 2015–2020. W związku z uzyskanymi od mieszkańców informacjami, najprawdopodobniej brak jest w kierowanej przez pana zastępcę burmistrza jednostce jakichkolwiek dokumentów projektowych czy przetargowych, a z uwagi na brak odpowiednich zapisów w budżetach naszej gminy na przestrzeni ostatnich lat, na pewno nie jest to iluminacja służąca promocji gminy. Proszę tym samym o prostą, jednoznaczną odpowiedź na następujące pytania: „Jaki jest stan faktyczny tej iluminacji? Jeśli faktycznie korzysta ona z zasilania oświetlenia ulicznego, to czy jest to w jakiś sposób rozliczane z właścicielem obiektu? Czy gmina Mrocza ponosi inne koszy utrzymania iluminacji, np. wymiany źródeł światła (żarówek, lamp)? Czy nadal podtrzymuje Pan wersję, że iluminacja służy promocji naszej gminy? Jakie czynności podjął pan od momentu powzięcia informacji o potencjalnych nieprawidłowościach”? – dopytywał r adny.
Jest odpowiedź Waldemara Chudzika
Na zadane przez radnego pytania odpowiedział zastępca burmistrza Mroczy
Waldemar Chudzik, rozwiewając wszelkie wątpliwości w większoś ci podejmowanych przez radnego kwestiach. – Iluminacja stanowi własność Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja w Mroczy. Instalacja jest wpięta w sieć oświetlenia ulicznego i pobór energii nie jest w żaden sposób rozliczany z właścicielem obiektu. Gmina Mrocza nie ponosiła i nie ponosi żadnych kosztów utrzymania iluminacji, która służy eksponowaniu walorów artystycznych obiektu, a dzięki temu promocji gminnych walorów turystycznych. Obiekt kościoła stanowi dominantę urbanistyczną Rynku, który to z kolei stanowi centrum gminy w rozumieniu powszechnym i kulturalnym. Ponadto wydatki ponoszone przez gminę na cele związane z oświetleniem terenu gminy Mrocza są zgodne z uchwałą budżetową jednostki samorządu terytorialnego. Wydatki są dokonywane w sposób celowy oraz oszczędny dla uzyskania możliwie najlepszych efektów, a więc nie naruszają wytycznych o finansach publicznych, dlatego też nie podejmowano żadnych czynności w tym zakresie – oświadczył Waldemar Chudzik. – Ponadto w związku z rozbieżnymi stanowiskami dotyczącymi sposobu finansowania oświetlenia budynku znajdującego się przy ul. Kościelnej w Mroczy informuję, że oczekujemy stanowiska RIO w Bydgoszczy w tym temacie, które powinno rozstrzygnąć, czy wskazane działania naruszają przepisy ustawy o finansach publicznych – dodał zastępca burmistrza Mroczy.
Czytaj również
- XV Sesja Rady Miejskiej w Mroczy. Podjęto kilka uchwał
- Darmowa opieka stomatologiczna. Zęby uczniów pod kontrolą
- Uroczyste wręczenie aktu mianowania. Powołanie Joanny Kalki
- Nietypowe uchwały. Nie ma zgody na zwolnienie, jest zgoda na wygaśnięcie mandatu
- Obradowali kcyńscy radni. Jakie tematy podjęto na sesji?
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (25) Zgłoś naruszenie zasad
Krystian, w dniu 15-08-2021 13:31:26 napisał:
odpowiedz
Michalek, w dniu 15-08-2021 13:43:49 napisał:
odpowiedz
Alek, w dniu 15-08-2021 14:00:58 napisał:
odpowiedz
Jazz, w dniu 15-08-2021 14:45:04 napisał:
odpowiedz
Józef, w dniu 15-08-2021 15:22:34 napisał:
odpowiedz
Iza, w dniu 15-08-2021 15:38:29 napisał:
odpowiedz
Mieszkanka7519, w dniu 15-08-2021 16:46:20 napisał:
odpowiedz
Wolo, w dniu 15-08-2021 18:13:45 napisał:
odpowiedz
ja, w dniu 15-08-2021 18:17:49 napisał:
odpowiedz
***** ***, w dniu 15-08-2021 19:22:25 napisał:
odpowiedz
świecki , w dniu 15-08-2021 19:32:40 napisał:
odpowiedz
Wyborca, w dniu 15-08-2021 19:55:37 napisał:
odpowiedz
Zly, w dniu 15-08-2021 20:53:19 napisał:
odpowiedz
¥, w dniu 15-08-2021 21:48:27 napisał:
odpowiedz
Aaa, w dniu 15-08-2021 21:51:49 napisał:
odpowiedz
Xp312, w dniu 16-08-2021 00:46:01 napisał:
odpowiedz
Przeciwny , w dniu 16-08-2021 08:49:41 napisał:
odpowiedz
GOŚĆ, w dniu 16-08-2021 09:15:51 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!