Dziś mamy 25 kwietnia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

23 marca 2025

Sygnalizacja sposobem na piratów? Koszty są za wysokie

fot. archiwum

fot. archiwum

W całym Szubinie jest tylko # jedna sygnalizacja świetlna – na ulicy 3 Maja. Jaka jest jej funkcja? Wiadomo – „przeprowadzić” pieszych bezpiecznie przez ulicę. A czy sygnalizacja mogłaby dodatkowo dbać o przestrzeganie przepisów drogowych?

O co właściwie chodzi? Jeden z mieszkańców Osiedla Stare Miasto w Szubinie zapytał burmistrza Mariusza Piotrkowskiego o to, czy można by tak zaprogramować sygnalizację, aby np. po godzinie 23.00 włączało się czerwone światło, gdy ktoś przekracza prędkość. W praktyce wygląda to tak, że, najczęściej na sygnalizatorze, zamontowany jest radar. Gdy kierowca przekracza 50 km/h, włącza się czerwone światło, tym samym powodując, że „pirat drogowy” musi zwolnić, wręcz się zatrzymać.

Takie rozwiązania są już stosowane w wielu miejscowościach nie tylko w Polsce, ale i za granicą. - Chodzi mi głównie o wyścigi. Co się dzieje w soboty po 22.00 na ulicy, to wiedzą tylko mieszkańcy. To jest makabra i auta trzeba spowolnić – mówi mężczyzna.
Burmistrz na zebraniu z mieszkańcami osiedla odpowiedział, że oczywiście można takie rozwiązanie zastosować. - Ale mamy tyle ważnych rzeczy do zrobienia, że trochę szkoda inwestować w progi zwalniające czy inteligentne systemy. Nie wiem, ile to kosztuje, ale nawet 6 czy 10 tys. zł można zainwestować w coś innego – powiedział. - Do wariowania nie są ani ulice, ani parkingi, ani targowisko – dodał.

Maciej Chłapek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Urzędzie Miejskim w Szubinie mówi, że koszt wymiany sterownika sygnalizacji to 38 tys. zł. Dlatego też, póki co, takie zadanie nie będzie wykonywane.

Co ciekawe, w ubiegłym roku do Komisariatu Policji w Szubinie nie wpłynęły zgłoszenia dotyczące urządzania wyścigów samochodowych w godzinach wieczornych i nocnych na ul. 3 Maja w Szubinie. - We wskazanym okresie zgłoszono jedną interwencję dotyczącą zakłócania ciszy nocnej przez kierującego pojazdem BMW na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tam też dokonano jednego zgłoszenia dotyczącego nielegalnych wyścigów na wskazanej ulicy. Policjanci nie potwierdzili powyższego zgłoszenia – informuje mł. asp. Kamil Smoliński, oficer prasowy KPP Nakło.

Oceń artykuł: 3 20

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (21)

    Anonim, w dniu 23-03-2025 18:20:42 napisał:

    Serio? Nie mają się już czym zajmować?

    odpowiedz

    • 3 (23)

    Mieszkaniec, w dniu 23-03-2025 20:35:47 napisał:

    Serio ?raczej burmistrz nie miał na mysli wazniejszych spraw a smartwi się o to żeby kasy starczyło na jego pensję i jego radnych z którymi gra w jednej drużynie. Nic nie potrafi zadziałać w Szubinie tylko się lansować. Kierowcy samochodów ciężarowych też sobie z zakazu tonażowego nic nie robią i mkną przez centrum Szubina na oczach policji jak to miało miejsce w sobotę.

    odpowiedz

    • 4 (14)

    Ktoś , w dniu 24-03-2025 06:52:22 napisał:

    Lepiej wydać pieniądze na ścieżkę rowerową do Nakła

    odpowiedz

    • 2 (16)

    Ktoś , w dniu 24-03-2025 06:55:37 napisał:

    Policja śpi!!!! Zarówno nasza jak i powiatowa. Cały czas w godzinach wieczornych "mistrzowie prostej" robią popisówke w swoich wiekowych bolidach na ulicy Jana Pawła II.

    odpowiedz

    • 8 (20)

    hahaha, w dniu 24-03-2025 11:16:54 napisał:

    Ludzie przecież ci piraci drogowi, to są wasze dzieci. Nie wiecie, co zrobić - zabrać im kluczyki.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Drajwer, w dniu 24-03-2025 12:10:51 napisał:

    No to wtedy z 3 maja zgruzowane bolidy przeniosą się na inne odcinki dróg. W sumie i tak rajdy zazwyczaj trwają przez całą długość Szubina, jeśli już ktos na takowe się decyduje.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Ina, w dniu 25-03-2025 13:30:10 napisał:

    Najgłośniej zawsze krzyczy ten rodzic, którego dzieciak jest winny. Klasyka. Z ostatniego dnia: dziecko koło 8 lat idzie do szkoły chodnikiem, zbliża się do pasów, wiedziałam że musi przejść, bo idzie z plecakiem do szkoły. Zatrzymałam się za wczasu i obserwowałam. Głowa na dół, z marszu, nawet nie podniósł głowy żeby się rozejrzeć, wszedł na pasy. Doszełdł do wysepki i nadal głowa na dół wpatrzony w ziemię. Przerażające.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
KOBIZE
500PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Praca na wysokości
60PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)