Spotkanie z Wanessą Bąkowską. Obrazy wzbudziły podziw
fot. GBP Sadki
W środę, 11 grudnia 2024 r. Gminna Biblioteka Publiczna #w Sadkach włączyła się w uświetnienie i organizację niezwykłego wydarzenia w Niepublicznym Przedszkolu Mini Akademia w Mroczy. W związku z faktem, iż 3 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, do przedszkolaków oraz uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej o profilu anglojęzycznym w Mroczy, przyjechała niezwykła nastolatka i młoda artystka z zespołem Downa, Wanessa Bąkowska.
Wanessa ma 15 lat i mieszka w Lipce, niedaleko Złotowa. Uczęszcza do Akademii Wartości i Otwartości „Iskra” w Piasecznie. Ma wiele zainteresowań: uwielbia tańczyć, jeździć konno, grać w siatkówkę i wspinać się po górach, ale prawdziwą pasją stało się dla niej malarstwo, któremu poświęca się już od 5 lat. Ma w swoim dorobku ponad 200 obrazów namalowanych różnymi technikami oraz ponad 20 wernisaży: m.in. w Złotowie, Pile, Łodzi, Warszawie czy Gdańsku. Jej prace znajdują się w galerii „Integracja.pl” i są pokazywane każdego roku podczas Wielkiej Gali Integracji w Teatrze Narodowym w Warszawie. Ponadto Wanessa jest również autorką bajki „Spryciulka Nutka i Ava” oraz projektantką sukien na pokaz mody osób z różnymi niepełnosprawnościami. W grudniu 2023 r. na Zamku Królewskim w Warszawie młoda artystka odebrała statuetkę „Młody człowiek bez barier”, którą zdobyła w ogólnopolskim konkursie „Człowiek bez barier” organizowanym przez Fundację Integracja w Warszawie. Jedno jest pewne: w słowniku Wanessy i jej rodziców nie ma słów: „nie umiem” czy „nie dam rady”!
Podczas spotkania przedszkolaki i uczniowie mogli podziwiać kilka obrazów namalowanych przez Wanessę, zobaczyć zaprojektowane przez nią suknie, podziwiać otrzymaną w zeszłym roku statuetkę i list wysłany do niej aż z angielskiego dworu królewskiego oraz usłyszeć fragment napisanej przez nią książki, przeczytany przez Panią Monikę Maliszewską-Łabich. Największą wartością był jednak sam kontakt z młodą artystką, która jest osobą niezwykle otwartą, pogodną i empatyczną, a jej historia pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia są tylko w naszych głowach. Dzieci słuchały opowieści o Wanessie z wielką uwagą i z ogromnym zainteresowaniem podziwiały jej obrazy.
Serdecznie dziękujemy za bardzo ciepłe przyjęcie, Panu Dawidowi Wolskiemu za owocną współpracę, a Wanessie i jej rodzicom za przyjazd i kolejny raz podzielenie się niezwykłą osobistą historią, która inspiruje, uczy i skłania do własnych refleksji.
Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)