Pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podpisano umowę
Ceremonia podpisania umów FEdKP oraz umowy z operatorem pożyczek dla przedsiębiorców, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju (KPFR, Fundusz Rozwoju) przekazuje pierwsze# w tej perspektywie finansowej środki – 50 mln złotych - na wsparcie pożyczkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Umowa z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym (KPFP, Funduszem Pożyczkowym) została podpisana dziś (7 listopada) w obecności marszałka Piotra Całbeckiego. Podczas tej samej uroczystości gospodarz województwa przekazał beneficjentom naszego programu regionalnego umowy o dofinansowanie projektów łącznej wartości 280 mln złotych.
- Gospodarka jest oczywiście priorytetem. Cieszę się, że jest duże zapotrzebowanie na nasze pożyczki rozwojowe dla przedsiębiorstw. To świadczy oczywiście o tym, że nasza oferta jest atrakcyjna, ale z drugiej strony świadczy to o aktywności naszych przedsiębiorców, którzy inwestują, rozwijają się, mają pomysły biznesowe. To jest bardzo budujące – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki. W spotkaniu z przedstawicielami beneficjentów uczestniczyli również wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska i członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa oraz radni województwa Sławomir Kopyść i Przemysław Ziemecki.
Fundusz Rozwoju, który jest spółką samorządu województwa, jako regionalna instytucja finansowa dysponuje pulą 900 mln złotych z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP), naszego programu regionalnego 2021-2027, z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki. Celem jest wspieranie inwestycji rozwojowych niewielkich przedsiębiorstw, przedsięwzięć w dziedzinie modernizacji energetycznej, energetyki opartej na odnawialnych źródłach oraz transformacji w kierunku gospodarki w obiegu zamkniętym. Fundusz Pożyczkowy, także instytucja marszałkowska, jest pierwszym w tej perspektywie finansowej wybranym przez FEdKP pośrednikiem, który będzie oferował pożyczki małym i średnim przedsiębiorcom.
Pożyczki (2-5 mln złotych, spłata do 7 lat) są dedykowane przede wszystkim start-upom, firmom planującym wdrożyć innowacyjne rozwiązania (w tym nowoczesne modele biznesowe), przeprowadzić cyfryzację, przeprowadzić automatyzację lub uruchomić/zwiększyć eksport. Oprocentowanie 2-3 proc. rocznie. Pozostałe podmioty biznesowe mogą liczyć na pożyczkę z oprocentowaniem 6,68-9,68 proc. w skali roku.
Szczegóły - notka KPFR w załączniku
Wśród 62 przekazanych dziś beneficjentom umów FEdKP są m.in. umowy dotyczące wsparcia zakupu sprzętu i wozów bojowych dla ochotniczych straży pożarnych w całym regionie, utworzenia regionalnego akceleratora biznesu przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Toruniu, budowy przedszkola w Rogóźnie w powiecie grudziądzkim, utworzenia kilkunastu dziennych domów dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych (w tym niesamodzielnych osób starszych), utworzenia i funkcjonowania lokalnych centrów usług społecznych oraz ochrony owadów zapylających.
Lista beneficjentów w załączniku
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
- Pliki do pobrania
- 7.11.24 lista umów FEdKP.PDF
- metryczka pożyczki rozwojowej .pdf
Czytaj również
- Homilia biskupa Włodarczyka. "Dzieci gwarantują ciągłość rodu"
- Do Wigilii zasiadło blisko 160 osób. Spotkanie dla ubogich i samotnych
- Jak zdrowo przeżyć święta? Ważne przerwy między posiłkami
- "Podnosimy jakość". Nowy sprzęt trafił do ratowników
- Spędzasz święta poza domem? Zabezpiecz swoje mieszkanie
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 07-11-2024 20:26:34 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!