"Pożegnaliśmy wiele znanych osób". Biblioteka przypomina sylwetki zmarłych
fot. PiMBP w Nakle
„Można odejść na zawsze, by stale być blisko...”. Tym cytatem# ks. Jana Twardowskiego nawiązujemy do tegorocznej wystawy z okazji Święta I Listopada.
Pierwszy i drugi dzień listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych to czas, kiedy szczególnie odwiedzamy groby bliskich, zanosząc im kwiaty i paląc znicze. W oknach wystawowych Wypożyczalni książek dla dorosłych przypominamy sylwetki zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tym roku pożegnaliśmy wiele znanych osób, związanych ze światem książki, literatury, kultury i sztuki, a także osoby, który pozostawiły po sobie ślad w nauce, czy związane z muzyką, filmem, telewizją i sportem.
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.
Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali życie dla Chrystusa. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom
i przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny. Tego dnia wybieramy się na cmentarze, by zapalić znicze jako symbol wieczności, wspomnień i tęsknoty o bliskich zmarłych.
Materiał: Natalia Warzybok / PiMBP w Nakle nad Notecią
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Najważniejsze wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Podsumowanie 2024 roku
- Dwa wyjątkowe jubileusze. Uroczystość zachwyciła gości
- Seniorzy przełamali się opłatkiem. Spotkanie pełne wzruszeń i podziękowań
- Za nami koncert noworoczny. "Miłość muzyką wyśpiewana"
- Niezapomniane wrażenia artystyczne i duchowe. Wyjątkowy koncert w Turze
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)