Obawiają się o hałas. Mieszkańcy chcą ekranów akustycznych
Lada dzień rozpocznie się budowa drogi S-5. Mieszkańcy gminy Szubin, przez którą będzie # przebiegać trasa obawiają się o hałas, jaki będą generować przejeżdżające pojazdy. Pojawiły się głosy mówiące o konieczności zamontowania ekranów akustycznych.
Infrastruktura drogowa w całym kraju poprawia się niemal z dnia na dzień. Mimo, że warunki do jazdy stają się bardziej komfortowe, ci którym przyszło mieszkać przy ruchliwych trasach są często odmiennego zdania.
Natężony ruch powoduje często nadmierny hałas. Skutecznie niwelują go ekrany akustyczne, czyli pionowe ściany o różnej wysokości, których celem jest odbijanie lub pochłanianie fal akustycznych. Obecnie istnieje wiele typów ekranów akustycznych: betonowe, metalowe, przezroczyste z tworzyw sztucznych, czy też konstrukcje ekranujące wypełnione roślinnością. Stosuje się także ekrany ziemne, czyli wały lub skarpy obsadzone roślinnością.
Niegdyś często stosowane i montowane w pobliżu ruchliwych tras okazały się po prostu za drogie w utrzymaniu. Co za tym idzie, kilka lat temu zostały zmienione normy dopuszczalnego hałasu - niestety na niekorzyść mieszkańców.
W związku z tym, z inicjatywy obywateli powstał projekt, zgodnie z którym podczas określania norm hałasu, w drodze rozporządzenia powinny zostać wzięte pod uwagę zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące dopuszczalnych norm hałasu w porze dziennej i nocnej. Ponadto, Konstytucja RP określa w art. 68 pkt. 1, że „Każdy ma prawo do ochrony zdrowia”. Punkt 4 tego samego artykułu zobowiązuje władze publiczne do „zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska”.
Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy gminy Szubin zaangażują się w tą inicjatywę i rozpocznie się procedura zbierania podpisów pod wnioskiem o zamontowanie ekranów w newralgicznych punktach.
- Jestem zwolennikiem tego, żeby włączyć się w zbieranie podpisów. Szanse są pół na pół, ale nawet, gdyby było tych szans tylko 10%, to należy z nich skorzystać – powiedział Roman Danielewski.
Zgodnie z nowymi wartościami ekrany nie będą potrzebne w Kowalewie czy Smolnikach gdzie S-5 będzie przebiegała przez środek tych miejscowości.
- Na jednym ze spotkań powiedziano, że będzie robiony pomiar w ciągu pierwszego roku eksploatacji i dopiero wtedy będą ewentualnie budowane ekrany – poinformował burmistrz Artur Michalak.
Inicjatywa ustawodawcza powstała po to, żeby pomiar był robiony według norm Światowej Organizacji Zdrowia, a nie według norm parlamentarnych. - Wszyscy powinni zbierać podpisy w swoich miejscowościach, nie tylko tam, gdzie przejdzie trasa – zaapelował Danielewski.
Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radna Teresa Stachowiak przypomniała, że pierwszy wniosek w sprawie ekranów wyciszających między Rynarzewem a Zamościem składała już 10 lat temu, kiedy rozpoczęły się rozmowy na temat inwestycji.
- Niestety, po badaniach i symulacjach komputerowych otrzymaliśmy odpowiedź negatywną – dopiero po budowie, w wyniku badań, jeżeli zajdzie taka potrzeba, będzie można coś z tym zrobić. W ostatnich latach obniżono progi hałasu i w związku z tym dalej utrzymywane jest, że ekran od strony Zamościa i Rynarzewa jest niepotrzebny – poinformowała radna.
Gmina Szubin postanowiła przyłączyć się do akcji zbierania podpisów na rzecz zmiany w ustawie. Wszyscy radni i część sołtysów otrzymali już listy do zbierania podpisów wraz z informacjami na temat inicjatywy.
Dopuszczalny poziom hałasu w środowisku według rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 lipca 2004 roku (w decybelach):
Teren |
Dopuszczalny poziom hałasu w dzień |
Dopuszczalny poziom hałasu w nocy |
Obszar ochrony uzdrowiskowej, tereny szpitali poza miastem |
50 |
45 |
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, tereny zabudowy związanej ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży, tereny domów opieki, tereny szpitali w miastach |
55 |
50 |
Tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego, tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami rzemieślniczymi, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe poza miastem, tereny zabudowy zagrodowej |
60 |
50 |
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)
Komentarze (25) Zgłoś naruszenie zasad
Szubin, w dniu 18-04-2017 19:16:14 napisał:
odpowiedz
Kierowca, w dniu 18-04-2017 19:24:36 napisał:
odpowiedz
ja, w dniu 18-04-2017 21:49:52 napisał:
odpowiedz
BRZÓZKI, w dniu 18-04-2017 22:31:20 napisał:
odpowiedz
Brzózki-zadupie, w dniu 18-04-2017 22:34:45 napisał:
odpowiedz
Marudy!!!, w dniu 18-04-2017 23:39:24 napisał:
odpowiedz
1906, w dniu 19-04-2017 00:10:52 napisał:
odpowiedz
Szubin, w dniu 19-04-2017 07:48:29 napisał:
odpowiedz
Radny , w dniu 19-04-2017 08:01:44 napisał:
odpowiedz
Kolo, w dniu 19-04-2017 09:11:24 napisał:
odpowiedz
Mieszkanka, w dniu 19-04-2017 11:52:21 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec , w dniu 19-04-2017 19:46:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!