Dziś mamy 1 września 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

21 grudnia 2023

Mija termin składania korekt. Ostatnia szansa dla przedsiębiorców

fot. powierzone

fot. powierzone

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mają czas na złożenie #korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Czasu na sporządzenie i przekazanie korekt dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021 jest coraz mniej. Termin składania korekt w ZUS mija już 1 stycznia 2024 r. Płatnicy składek mogą skorzystać z pomocy ZUS-u przy weryfikacji dokumentów, czy to podczas e-wizyty, telefonicznie pod numerem 22 560 16 00, czy w dowolnej placówce ZUS, ale trzeba się pospieszyć. Po 1 stycznia 2024 r. ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych za ten okres - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Dlatego warto przejrzeć swoje dokumenty i uporządkować, bo już za chwilę nie będzie można dokonać w nich żadnych poprawek. Korektę dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r.  będzie można przekazać tylko do 1 stycznia 2024 r. Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - dodaje rzeczniczka.

Po upływie tych terminów poprawki mogą być, sporządzane tylko z urzędu przez ZUS wyłącznie na podstawie prawomocnej decyzji, lub wyroku sądu. Co ważne zmiany na koncie płatnika składek będą wprowadzane tylko wtedy, jeśli nie minęło 5 lat, licząc od dnia wymagalności składki zawartej w korygowanej deklaracji i raporcie. Jeśli minęło już 5 lat, to informacje umieszczone w dokumentach rozliczeniowych, ewidencjonowane będą wyłącznie na kontach ubezpieczonych i nie będą miały wpływu na stan rozliczeń z płatnikiem składek. Nie będą więc mogły powodować zwiększenie albo zmniejszenie należności na kontach płatników składek.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 11 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Praca na wysokości
60PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z HACCP
80PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa magazynów
0

Przygotuj się na pierwszy dzwonek. Zadbaj o kręgosłup swojego dziecka

Właściwe dopasowanie plecaka lub tornistra# wpływa na postawę dziecka oraz jego komfort. Jak zatem prawidłowo go nosić, aby nie obciążał kręgosłupa najmłodszych?

(czytaj więcej)
0

Nawłoć kandyjska to IGO. Wygląda pięknie, ale zagraża innym roślinom

Nawłoć kanadyjska kwitnie od lipca do #października, najbardziej intensywnie od połowy sierpnia do końca września. Występuje na terenie niemal całego kraju. Chociaż w lecie kwiaty nawłoci kanadyjskiej wyglądają pięknie, to jest gatunkiem inwazyjnym, który zagraża gatunkom rodzimym.

(czytaj więcej)
0

Bidony coraz bardziej popularne. Zapobiegaj rozwojowi bakterii

Bidony oraz wielorazowe butelki do wody są bardzo popularne# wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki nim mamy wodę zawsze pod ręką, co pomaga nam utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, zarówno w trakcie codziennych aktywności, jak i w pracy, w szkole czy podczas treningów.

(czytaj więcej)
0

Jak upał wpływa na ludzki organizm? Chroń się przed słońcem

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza# przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

(czytaj więcej)