Jubileusz parafii w Zamościu. 20-lecie istnienia
fot. Marcin Jarzembowski
„Święty Ojciec Pio to wspaniały nauczyciel #modlitwy” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że jego dni były przeżywanym różańcem, przyswajaniem tajemnic Jezusa, w duchowej jedności z Maryją Dziewicą”.
Ten wielki włoski święty – znany i czczony na całym świecie – patronuje parafii w Zamościu niedaleko Bydgoszczy, która obchodziła 20-lecie swego istnienia. – Ten jubileusz zachęca nas, byśmy bardziej otwierali się na działanie Bożej łaski w życiu i w ten sposób przyczyniali się do budowania pokoju przede wszystkim w naszym sercu, rodzinach i na całym świecie – powiedział bp.
Ordynariusz dodał, że to także okazja, by pytać się o nasz dom, naszą rodzinę: jaki on jest? – Jest też pytaniem o nas: na ile jesteśmy jego domownikami, a na ile bezdomnymi? Dlatego, że bezdomność może dotykać i tych, którzy zajmują piękne apartamenty, jak i gnieżdżą się w ciasnych mieszkankach. Bezdomność jest tam, gdzie brak miłości, zrozumienia i akceptacji, dialogu i spotkania. Z takiego domu się ucieka i nie chce się tam wracać – powiedział.
Największa zaś bezdomność – jak stwierdził bp Włodarczyk – zdaje się polegać na odrzuceniu Boga. – Słyszy się czasem historie ludzi, którzy, jak im się wydawało, mieli wszystko: dom, rodzinę, pracę, majątek, a mimo to nie czuli się spełnieni, wszystko wydawało się im bezsensowne. Mają dom, ale nie ma w nim Boga. A przynajmniej nie tak, jak Bóg chciałby być w nim obecny – dodał.
Dlatego według biskupa świętowanie jubileuszu parafii może być także przypomnieniem, że wszystkie rodzaje bezdomności „leczy się” tylko i wyłącznie Bogiem. – Jeśli Bóg nie wróci na swoje miejsce, to człowiek poczuje się bezdomny także w Kościele, w parafii. Stąd dziękuję wam i waszym matkom, ojcom za ten wielki trud zorganizowania tu, w Zamościu prawdziwej rodziny parafialnej – podsumował.
Biskup osobne podziękowania skierował w stronę pierwszego proboszcza i budowniczego wspólnoty – ks. kanonika Romana Michalskiego. – Chciałbym podziękować przede wszystkim Bogu za wszystkie łaski, jakie na nas spływają od dwudziestu lat. Po Nim nasze podziękowanie kierujemy ku tobie – ojcze – mówił ks. kanonik Michalski, zwracając się do biskupa. – Kochani parafianie, to naprawdę kochany ojciec, którego przyjazdu się wyczekuje. Dziękuję i wam – moje kochane dzieci parafialne – za to, że jesteście i zawsze przez te dwadzieścia lat byliście ze mną – dodał.
W ramach trwającego 20-lecia diecezji wręczył także specjalny medal zasłużonej parafiance – Dorocie Pawlisz. – Kochany księże biskupie, witamy cię w naszej parafii. Tak, to prawda, że walczyliśmy o nią dwadzieścia lat temu. Przez ten czas – wpatrzeni w św. Ojca Pio – budowaliśmy tę wspólnotę, o czym ciebie zapewniamy – powiedział parafianin Jan Kucharski.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Uważajmy na drogach i chodnikach. Jest ślisko!
- "Nadzieja nie jest matką głupich". Spotkanie biskupa z samorządowcami
- Spotkanie z Agnieszką Kłopotek. Poseł z wizytą w starostwie
- Tytuł Wzorowego Kadeta. Ratownik z JRS Kowalewko wyróżniony
- Otwarcie gabinetu stomatologicznego. Po wielu latach w końcu się udało
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)