Rozmawiano o sytuacji w rolnictwie. Nie brakowało tematu nawałnicy
fot. MM
25 października w Centrum Ekologiczno-Kulturowym w Trzeciewnicy zorganizowano #posiedzenie członków Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Nakle.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Nakle Nad Notecią: Tomasz Bagnerowski, Anna Borkowska, Grzegorz Kobierowski, Przemysław Leppert, Juliusz Młodecki, Halina Mnichowska, Joanna Pałamarczuk, Henryk Pawlus oraz Jerzy Trzebiatowski. Wśród specjalnie zaproszonych gości obecni byli między innymi: Mirosław Smaruj (KPiR), Szymon Soja (ARiMR) sołtys wsi Trzeciewnica - Krystyna Dawidowicz, sołtys wsi Suchary - Barbara Strzelewicz, Zdzisław Żygas (KPODR).
Jako pierwszy głos zabrał Szymon Soja z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedstawił on wnioski, jakie przyjmowano we wrześniu tego roku dotyczące przymrozków oraz wnioski, które są nadal przyjmowane do końca października z tytułu klęski, jaka miała miejsce w sierpniu tego roku.
Następnie swoje przemówienie na temat działalności jednostki Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nakle wygłosił Zdzisław Żygas. Po nim o sytuacji rolnictwa w województwie kujawsko-pomorskim wypowiedział się Mirosław Smaruj z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej: „Opady deszczu opóźniły wiele prac polowych. Część rolników zrezygnowała z siewu rzepaku, a co za tym idzie będzie go w przyszłym roku o wiele mniej. Jest problem ze zbiorem kukurydzy. Pojawiają się coraz to nowe problemy, o których w zeszłym roku nawet nie śniliśmy. 9 października odbyło się walne zgromadzenie KPiR. Głównym tematem była sprawa klęski, która miała miejsce 11 sierpnia. Rozmawiano o różnych możliwościach pomocy poszkodowanym”.
Na sam koniec głos zabrał Juliusz Młodecki: „Jestem pełen podziwu dla Izby Rolniczej, że tak się angażuje w pomoc poszkodowanym. Taki kataklizm, jaki się u nas wydarzył to chyba pierwszy odkąd pamiętam”. Prezes poruszył także temat uprawy roślin „Jeśli chodzi o rośliny białkowe, to kształtuje się taka sytuacja, że najbardziej preferowana będzie soja – jej uprawa. Dlaczego mówię o niej? Ponieważ jest bardzo duży zbyt na soję”. Juliusz Młodecki poinformował także, że jest prowadzona dyskusja na temat biopaliw pierwszej generacji. „Po trzydziestym roku jest pomysł wycofania się w ogóle z produkcji biopaliw pierwszej generacji i to by była właściwie sytuacja, w której 2/3 rzepaku w całej unii byłoby niepotrzebne.” – stwierdził.
Galeria
Czytaj również
- Pomoc w ramach bonu frekwencyjnego dla KGW. Wypłaty na finiszu
- Dopłaty do składek ubezpieczenia. Katalog upraw zostanie rozszerzony
- Rozmowy o rozwoju rynku wieprzowiny. Powołano specjalną radę
- Pierwsze dni wypłat. Wsparcie klęskowe trafia na konta rolników
- Przerwa w działaniu aplikacji. Urządzenia będą niedostępne
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!