Warsztaty serowarskie. Do Minikowa zjechali rolnicy z województwa
fot. KPODR Minikowo
24 i 25 kwietnia w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej odbyły się #warsztaty serowarskie zrealizowane w ramach projektu „Wspieranie procesu tworzenia partnerstw na rzecz innowacji w serowarstwie”.
Do Minikowa przyjechali rolnicy, głównie hodowcy krów mlecznych z całego województwa kujawsko – pomorskiego. Większość z nich posiada już pewne doświadczenie w wytwarzaniu serów, co miało swoje odzwierciedlenie podczas fachowych dyskusji i zaangażowaniu uczestników. Głównym prowadzącym warsztaty był Pan Sylwester Wańczyk, który jest doświadczonym serowarem z Krzeszowa. Uczestnicy szkolenia mogli porównać technologię wytwarzania serów podpuszczkowych typu Gouda i Feta. Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich była prostota wytwarzania serów kwasowo-podpuszczkowych. Niezmiernie istotna była możliwość zadawania pytań, które głównie dotyczyły problemów, z jakimi borykają się każdego dnia serowarzy w swojej pracy. Fachowa wiedza Pana Wańczyka oraz jego otwartość zrobiły duże wrażenie na uczestnikach warsztatów.
W przerwach technologicznych, które są nieodłączną częścią produkcji serów, toczyły się dyskusje m.in. na temat opłacalności i legalizacji produkcji serów. Warsztaty utwierdziły uczestników w przekonaniu, że serowarstwo jest kierunkiem, w którym chcieliby się dalej rozwijać.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną część projektu – warsztaty pn. „Tworzymy grupę operacyjną”, które odbędą się w dniach 30 maja i 6 czerwca. Prowadził je będzie Pan Zenon Lewandowski, doświadczony specjalista z zakresu moderowania partnerstw w rolnictwie i przetwórstwie. Ponadto w szkoleniu zapowiedzieli swój udział przedstawiciele uczelni wyższych m.in. specjaliści od prawa żywnościowego. Większość uczestników jest zaineresowana dalszą współpracą, co rokuje dobrze na powodzenie realizacji całego projekt.
Materiał: KPODR Minikowo
Galeria
Czytaj również
- Terminy mulczowania międzyplonów. Utrzymanie do 15 lutego
- Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej. Webinaria dla doradców
- Ostatni moment na złożenie wniosku. Wsparcie na inwestycje
- Wypłata zaliczek do 29 listopada. Tegoroczna kampania dopłat
- Tworzenie grup producenckich. Kto może starać się o dofinansowanie?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Używaj odpowiedzialnie
W trwającym od 18 do 24 listopada Światowym Tygodniu# Wiedzy o Antybiotykach Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina najważniejsze zasady stosowania antybiotyków.
(czytaj więcej)Zadbaj o swoje zdrowie. Zwróć uwagę na oznaczenia produktów
Data minimalnej trwałości# „Najlepiej spożyć przed” i data przydatności do spożycia „Należy spożyć do” – to dwa różne oznaczenia.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!